Jasny bolid na niebie nad Frankonią - Niemcy (2023.06.26)

Jasny bolid na niebie nad Frankonią – Niemcy (2023.06.26)

W poniedziałkowy wieczór (26.06.2023) około godziny 22:45 na niebie nad Niemcami rozegrał się imponujący spektakl. Mieszakńcy Frankonii masowo zgłaszali kulę ognia na wieczornym niebie, a media społecznościowe lekko się rozgrzały… Nagle noc stałą się dniem, przynajmniej na chwilę

Dokonano ponad 400 obserwacji, głównie z Niemiec i Czech, a także prawie wszystkich krajów Europy Środkowej” – powiedział we wtorek rzecznik Europejskiego Instytutu Badań Kosmicznych we Frascati we Włoszech. „Bolid został uchwycony na wielu zdjęciach i filmach, na których wyraźnie widać fragmentację obiektu”.

Dane dotyczące dokładnej orbity ciała niebieskiego, jego wielkości i materiału nie są jeszcze dostępne. Według obserwatorów ślad na niebie przebiegał mniej więcej z południowego wschodu na północny zachód – powiedział rzecznik. „Wielkość obiektu również musi zostać dokładniej określona, ​​ale na podstawie nagrań wideo oceniłbym wizualnie, że ma on około jednego metra lub nieco więcej”.

Meteoroid był prawdopodobnie jaśniejszy niż księżyc w pełni w momencie eksplozji. Ponadto istnieje realna szansa, że ​​małe fragmenty wylądowały na Ziemi.

Bolid uchwycony na nagraniu kamery internetowej Daniela Neumanna z Pilzna

W czasie 24 godzin od zjawiska, na stronie IMO International Meteor Organization, raport z obserwacji dodało 489 kosmomaniaków.

Według naszych znajomych z Akademii Nauk Republiki Czeskiej, aktualnie przyjmuje się, że bolid zawierał duże ilości żelaza. Ewentualna elipsa spadku i dodatkowe materiały na temat zjawiska nie zostały jeszcze udostępnione. Wyliczenia, obliczenia i szacunki (w skrócie WOS) cały czas trwają.

Aktualizacja 2023.06.27 23:00

Po 24-godzinach od zdarzenia, wiemy już, że żaden z fragmentów tego ciała niebieskiego nie dotarł do powierzchni Ziemi.

Zostaw komentarz...