Sieci bolidowe

Sieci bolidowe

AllSky7

WWW: www.allsky7.net
FB:

Europejska sieć AllSky7 fireball została uruchomiona w 2018 roku w Niemczech i obecnie obejmuje stacje bolidowe w następujących krajach: Austria, Belgia, Szwajcaria, Niemcy, Dania, Hiszpania, Francja, Węgry, Grecja, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Turcja i Wielka Brytania.
AllSky7 posiada również kamery poza Europą, a mianowicie w Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych.
AllSky7 Fireball Network to luźne konsorcjum właścicieli kamer AllSky7 Fireball w celu popularyzacja astronomii i zjawisk atmosferycznych, w szczególności meteorów, ognistych kul i meteorytów, wspieranie naukowych analiz tych zjawisk oraz edukacja społeczeństwa i rozpowszechnianie informacji, danych i nagrań z tych wydarzeń w społeczeństwie. Sieć kamer ma charakter charytatywny i nie kieruje się interesami komercyjnymi.

European Fireball Network

WWW:
FB:

European Fireball Network to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Europie Środkowej ( Niemcy i Czechy ). Jej celem jest systematyczna i jednoczesna obserwacja nocna meteorów i innych obiektów mgławicowych. Sieć została początkowo zlokalizowana w Obserwatorium Ondřejov w Czechach, po upadku meteorytu Příbram 7 kwietnia 1959 r., który był pierwszym meteorytem obserwowanym jednocześnie przez kilka stacji. Do 1963 roku sieć składała się z pięciu stacji. Został on później (około 1968 r.) rozbudowany o instalację około 15 nowych stacji w Niemczech i nazwany European Fireball Network. Sieć jest obsługiwana wspólnie przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) oraz Instytut Badań Planetarnych w Pradze ( Obserwatorium Ondřejov ).

FRIPON

WWW: fripon.org
FB: facebook.com/FRIPONetwork

Projekt naukowy FRIPON jest obsługiwany przez międzynarodowy zespół naukowców, który łączy zespoły narodowe zaangażowanych krajów. Zespół rozwija i utrzymuje sieć obserwacyjną kamer i odbiorników radiowych podłączonych do Internetu oraz narzędzia do pobierania i przechowywania danych w bazie danych. Wszystkie programy opracowane i używane w sieci FRIPON są open source, a metody naukowe są udostępniane i optymalizowane w celu jak najlepszego wykorzystania danych.

Aktualnie się bolidowa FRIPON, łączy sieci bolidowe z następujących krajów:
• Begia : ©FRIPON-Belgium
• Kanada : ©DOME
• Chile : ©Fripon-Chile
• Francja : ©FRIPON-VigieCiel
• Niemcy : ©FRIPON-Germany
• Włochy : ©PRISMA
• Holandia : ©FRIPON-Netherlands
• Rumunia : ©MOROI
• Hiszpania : ©SPMN
• Szwajcaria : ©FRIPON-Switzerland
• Wielka Brytania : ©SCAMP

Norsk Meteornettverk

WWW: norskmeteornettverk.no
FB:

Norweska Sieć Meteorów rozpoczęła swoją działalność 9 marca 2013 r. W Norwegii odnaleziono jak dotąd 16 meteorytów. Jest ich z pewnością dużo więcej, ale po prostu ich nie znaleziono! Dzieje się tak głównie dlatego, że są one trudne do odnalezienia ze względu na bogatą roślinność i ukształtowanie terenu. Procesy wietrzenia w zróżnicowanym klimacie, takim jak nasz, również tego nie ułatwiają.

Polish Fireball Network – Pracownia Komet i Meteorów

WWW: pkim.org
FB: Pracownia Komet i Meteorów – obecni i byli współpracownicy

Pracownia powstała w 1987 roku. Zrzesza miłośników obserwacji i badań meteorów. Wśród członków są zarówno amatorzy jak i zawodowi astronomowie. Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) zajmuje się badaniem małych ciał Układu Słonecznego, czyli meteorów, komet oraz małych planetoid. Członkowie PKiM prowadzą obserwacje wizualne, teleskopowe, fotograficzne, wideo i radiowe. Uruchomiony zostałrównież Patrol Bolidów (Polish Fireball Network) wykonywany przez połączone 2 techniki obserwacji: foto i wideo. Na podstawie zebranych obserwacji PFN/PKiM dokonuje analiz, które są publikowane na łamach naszego biuletynu „Cyrqlarz” oraz czasopism naukowych (część z nich umieszczona jest w dziale Publikacje na stronie pkim.org).

PRISMA

WWW: prisma.inaf.it
FB: facebook.com/inaf.prisma.it

PRISMA – pierwsza włoska sieć systematycznego nadzoru meteorów i atmosfery. Jest częścią międzynarodowego projektu FRIPON. Projekt PRISMA przewiduje stworzenie włoskiej sieci kamer całego nieba do obserwacji jasnych meteorów ( kuli ognia i bolidów), w celu określenia orbit obiektów, które je powodują oraz wytyczenia obszarów ewentualnego upadku odłamków w celu odzyskania meteorytów. W projekcie biorą udział naukowcy z Narodowego Instytutu Astrofizyki i uniwersytetów, amatorskich grup astronomicznych oraz regionalnych i lokalnych obserwatoriów astronomicznych i meteorowych. Szkoły są również zaangażowane w program edukacyjny i laboratoria astronomiczne, które zamierzają zaangażować uczniów i indywidualnych obywateli w działania badawcze projektu.

SWEMN

WWW: swemn.org // meteoroides.net
FB: facebook.com/Meteoroides

Southwestern Europe Meteor Network (SWEMN) to projekt koordynowany przez Instytut Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC) . Jest to profesjonalny projekt badawczy, w którym mogą współpracować również amatorzy. W SMART uczestniczą instytucje takie jak Calar Alto Astronomical Observatory (CAHA), The Institute of Astrophysics of Andalusia (IAA-CSIC), Complutense University of Madrid (UCM), AstroHita Foundation, Public University of Navarra (UPNA) oraz Dom Nauk La Coruña. W odniesieniu do projektu MIDAS jest on prowadzony przez Instytut Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC).

UK Meteor Network

WWW: ukmeteornetwork.co.uk
FB: facebook.com/UkMeteorNetwork

UKMON to obywatelski projekt naukowy, kt ory rozpoczął się w 2012 roku. UKMON to przede wszystkim praca zespołowa i współpraca, a przy okazji dobra zabawa. Jest to w końcu hobby, aczkolwiek o bardzo poważnych celach naukowych. Sami o sobie piszą:

Naszą podstawową zasadą jest otwarte udostępnianie danych obserwatorom meteorów na całym świecie. Kiedy nie jesteśmy zajęci codziennym prowadzeniem UKMON, ciężko pracujemy, aby rozszerzyć naszą sieć, zachęcając innych do przyłączenia się. Widzieliśmy ogromne zainteresowanie opinii publicznej i przeprowadziliśmy kilka bardzo udanych kampanii w mediach społecznościowych za pośrednictwem Facebooka, Twittera i za pośrednictwem naszej strony internetowej. Nasze internetowe wydarzenia związane z obserwacją meteorów odniosły ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie opinii publicznej, a interakcje z globalną publicznością bardzo nam się podobały.
Nauka może być świetną zabawą!

Vigie Ciel

WWW: vigie-ciel.org
FB: facebook.com/VigieCiel

Vigie Ciel to projekt wspierany przez francuskie Muzeum Historii Naturalnej MUSÉUM NATIONAL D’HISTOIRE NATURELLE. Vigie Ciel jest dostępny dla każdego, głównie skupia badaczy z różnych instytucji naukowych, takich jak Obserwatorium Paryskie, Uniwersytet Paris Sud i Uniwersytet w Grenoble, a także Universcience (Cité des sciences, Palais de la Découverte ), planetariów, stowarzyszeń astronomicznych i geologicznych itp.

Jest częścią projektu 65 MILIONÓW OBSERWATORÓW finansowanego w ramach programu PIA (inwestycje na rzecz przyszłości), którego celem jest rozwój partycypacyjnych programów naukowych poprzez udostępnienie wszystkim narzędzi ułatwiających i rozszerzających uczestnictwo.