Zaręby Kościelne 2023.04.27 - jasny bolid i prawdopodobny spadek

Zaręby Kościelne 2023.04.27 – jasny bolid i prawdopodobny spadek

27 kwietnia o godzinie 01:40 UTC (03:40 czasu lokalnego) nad centralną Polską pojawił się piękny jasny meteoroid, który został zarejestrowany przez 3 stacje bolidowe sieci PFN – Polish Fireball Network.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 22:11

Meteoroid wtargnął w ziemską atmosferę z prędkością 14,47 km/s, wywołując zjawisko bolidu na wysokości 88,7 km. Zgasł po przebyciu dystansu 66km w czasie 4,5 s, na wysokości 28,4 km.

Mapa przelotu bolidu z zaznaczonymi stacjami PFN, które go zarejestrowały.
Mapa przelotu bolidu z zaznaczonymi stacjami PFN, które go zarejestrowały.

Według wstępnych wyliczeń małe fragmenty kosmicznego gościa mogły przetrwać podróż przez ziemską atmosferę i wylądować pod postacią meteorytów w okolicach miejscowości Zaręby Kościelne.

Trajektoria lotu i przybliżone miejsce spadku meteorytów
Trajektoria lotu i przybliżone miejsce spadku meteorytów
Obraz z PFN76-Kozienice
Obraz z PFN76-Kozienice

Aktualnie trwają prace nad wyliczeniem przybliżonego pola spadku. Wkrótce powinniśmy poznać więcej danych o czym postaramy się Was poinformować i aktualizować ten artykuł na bieżąco.

Osoby zainteresowane spadkiem i poszukiwaniami zapraszamy na nasz chat – Poszukiwania Zaręby Kościelne

Sobota 6 maja 2023

O godzinie 8:29 światło dzienne ujrzała informacja opublikowana przez Jima G. administratora portalu Strewnify.com, że 27 kwietnia nad Polską zarejestrowano jasny bolid. Jim otrzymał informacje od PFN (Polish Fireball Network) i wspólnymi siłami rozpoczęto próbę wyliczenia pola spadku. Z uzyskanych danych można śmiało stwierdzić, że do ziemi dotarły kawałki meteoroidu w postaci meteorytów, które gdzieś sobie leżą.

Wszelkie znaki na niebie i Ziemi wskazują na to, że fragmenty powinny wylądować w pobliżu miejscowości Zaręby Kościelne (być może w samym centrum).

Jako, że akurat byliśmy w pobliżu, postanowiliśmy wybrać się na mały rekonesans przed poszukiwaniami.
Na miejscu zaskoczyła nas bardzo duża ilość pseudometeorytów – pozostałości po modernizacji dróg i ścieżek rowerowych. Osoby z małym doświadczeniem w poszukiwaniach, mogą wynieść ze spaceru wzdłuż ulic i chodników, całkiem sporą ilość asfaltu… 😉 Widać, że gmina prężnie się rozwija.
Tereny dookoła to głównie łąki i pola uprawne. Łąki są już całkiem porządnie zarośnięte wysoką trawą, na pola z kolei zgodnie z kodeksem poszukiwaczy o tej porze nie wkraczamy, żeby nie niszczyć plonów. Temat nie będzie łatwy, ale nie można się poddawać.
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z rekonesansu.

Niedziela 7 maja 2023

Do niedzielnego poranka czekaliśmy na ewentualną aktualizację danych. Niestety obliczenia cały czas trwają. Część osób, postanowiła nie czekać na ewentualną mapę i wyruszyła na poszukiwania.

O godzinie 19:00 na portalu Strewnify.com ukazały się dane na temat spadku. Na razie dostępne wyłącznie dla Patronów. Mapy zostaną odblokowane do użytku publicznego 9 maja.

Obszar poszukiwań jest dość mały, więc szanse na odzyskanie są duże.

Poszukiwania w dniu 07 maja prowadził między innymi profesor Szymon Kozłowski [W Gabinecie Astronoma], poniżej znajdziecie krótką fotorelację:

Na profilu Pracownia Komet i Meteorów – obecni i byli współpracownicy Artur Jaśkiewicz opublikował materiał z kamery PFN-76 Kozienice, którą obsługują uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich pod opieką nauczyciela Mirosława Mazura

Poniedziałek 8 maja 2023

Pole spadku zostało zaktualizowane. Obszar poszukiwań delikatnie się powiększył.
Kilka zdjęć z terenu otrzymaliśmy od kolekcjonera i poszukiwacza meteorytów Jarosława Morysa (wkrótce w Internecie premierę będzie miała jego strona – madeinspace.pl)

Jarek w poniedziałek, wracał do domu, otrzymaliśmy od niego listę miejscówek wartych przeszukania za co serdecznie dziękujemy. Z informacji oczywiście skorzystaliśmy podczas naszej wtorkowej wyprawy na miejsce spadku kosmicznego gościa.

Wtorek 9 maja 2023

Została opublikowana kolejna wersja pola spadku. Nowe rozwiązanie trajektorii dostarczone przez PFN, wykorzystuje wszystkie 4 kamery, które obserwowały zdarzenie. Zakłada się, że ta nowa trajektoria jest ogólnie dokładniejsza, ale niepewność jest nieco wyższa. Z tego powodu obszar poszukiwań wersji 3 jest większy. Elipsa spadku i tor lotu bolidu w formacie kmz dostępny jest na stronie www.strewnify.com: https://www.strewnify.com/y20230427_01z_34u/

Zaręby Kościelne StrewnLAB V3
Zaręby Kościelne – pole spadku i obszar poszukiwań V3

Ekipa cosmoartel.pl, była we wtorek w terenie i aktywnie poszukiwała fragmentów bolidu w wyznaczonym obszarze, które spadły na ziemię w postaci meteorytów. Niestety bez większych sukcesów.

Środa 10 maja 2023

Wykorzystując możliwości map od wujka Google’a, kolega Paweł Zaręba (przypadek? 😉 – Paweł jest autorem strony www.meteoryt.org, członkiem PTMet i PFN) stworzył dla wszystkich aktywnych poszukiwaczy mapę z miejscami już przeszukanymi. Mapa jest na bieżąco aktualizowana i dostępna jest tutaj – KLIK

Mapa - poszukiwania
Mapa obszarów przeszukanych wg. stanu na dzień 10.05.2023

W tym miejscu apelujemy do wszystkich, aby kontaktować się z nami i przesyłać bieżące informacje o przeszukanych terenach. Ułatwmy sobie znalezienie fragmentów meteorytu Zaręby Kościelne.


Czekamy na Wasze relacje i materiały które chcecie opublikować


Dziękujemy za informacje i materiały udostępnione przez Zbigniewa Tymińskiego z Polish Fireball Netork

Zostaw komentarz...