27 kwietnia o godzinie 01:40 UTC (03:40 czasu lokalnego) nad centralną Polską pojawił się piękny jasny meteoroid, który został zarejestrowany przez 3 stacje bolidowe sieci PFN – Polish Fireball Network.
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 22:11
Meteoroid wtargnął w ziemską atmosferę z prędkością 14,47 km/s, wywołując zjawisko bolidu na wysokości 88,7 km. Zgasł po przebyciu dystansu 66km w czasie 4,5 s, na wysokości 28,4 km.
Według wstępnych wyliczeń małe fragmenty kosmicznego gościa mogły przetrwać podróż przez ziemską atmosferę i wylądować pod postacią meteorytów w okolicach miejscowości Zaręby Kościelne.
Aktualnie trwają prace nad wyliczeniem przybliżonego pola spadku. Wkrótce powinniśmy poznać więcej danych o czym postaramy się Was poinformować i aktualizować ten artykuł na bieżąco.
Sobota 6 maja 2023
O godzinie 8:29 światło dzienne ujrzała informacja opublikowana przez Jima G. administratora portalu Strewnify.com, że 27 kwietnia nad Polską zarejestrowano jasny bolid. Jim otrzymał informacje od PFN (Polish Fireball Network) i wspólnymi siłami rozpoczęto próbę wyliczenia pola spadku. Z uzyskanych danych można śmiało stwierdzić, że do ziemi dotarły kawałki meteoroidu w postaci meteorytów, które gdzieś sobie leżą.
Wszelkie znaki na niebie i Ziemi wskazują na to, że fragmenty powinny wylądować w pobliżu miejscowości Zaręby Kościelne (być może w samym centrum).
Jako, że akurat byliśmy w pobliżu, postanowiliśmy wybrać się na mały rekonesans przed poszukiwaniami.
Na miejscu zaskoczyła nas bardzo duża ilość pseudometeorytów – pozostałości po modernizacji dróg i ścieżek rowerowych. Osoby z małym doświadczeniem w poszukiwaniach, mogą wynieść ze spaceru wzdłuż ulic i chodników, całkiem sporą ilość asfaltu… 😉 Widać, że gmina prężnie się rozwija.
Tereny dookoła to głównie łąki i pola uprawne. Łąki są już całkiem porządnie zarośnięte wysoką trawą, na pola z kolei zgodnie z kodeksem poszukiwaczy o tej porze nie wkraczamy, żeby nie niszczyć plonów. Temat nie będzie łatwy, ale nie można się poddawać.
Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z rekonesansu.
Niedziela 7 maja 2023
Do niedzielnego poranka czekaliśmy na ewentualną aktualizację danych. Niestety obliczenia cały czas trwają. Część osób, postanowiła nie czekać na ewentualną mapę i wyruszyła na poszukiwania.
O godzinie 19:00 na portalu Strewnify.com ukazały się dane na temat spadku. Na razie dostępne wyłącznie dla Patronów. Mapy zostaną odblokowane do użytku publicznego 9 maja.
Poszukiwania w dniu 07 maja prowadził między innymi profesor Szymon Kozłowski [W Gabinecie Astronoma], poniżej znajdziecie krótką fotorelację:
Na profilu Pracownia Komet i Meteorów – obecni i byli współpracownicy Artur Jaśkiewicz opublikował materiał z kamery PFN-76 Kozienice, którą obsługują uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich pod opieką nauczyciela Mirosława Mazura
Poniedziałek 8 maja 2023
Pole spadku zostało zaktualizowane. Obszar poszukiwań delikatnie się powiększył.
Kilka zdjęć z terenu otrzymaliśmy od kolekcjonera i poszukiwacza meteorytów Jarosława Morysa (wkrótce w Internecie premierę będzie miała jego strona – madeinspace.pl)
Jarek w poniedziałek, wracał do domu, otrzymaliśmy od niego listę miejscówek wartych przeszukania za co serdecznie dziękujemy. Z informacji oczywiście skorzystaliśmy podczas naszej wtorkowej wyprawy na miejsce spadku kosmicznego gościa.
Wtorek 9 maja 2023
Została opublikowana kolejna wersja pola spadku. Nowe rozwiązanie trajektorii dostarczone przez PFN, wykorzystuje wszystkie 4 kamery, które obserwowały zdarzenie. Zakłada się, że ta nowa trajektoria jest ogólnie dokładniejsza, ale niepewność jest nieco wyższa. Z tego powodu obszar poszukiwań wersji 3 jest większy. Elipsa spadku i tor lotu bolidu w formacie kmz dostępny jest na stronie www.strewnify.com: https://www.strewnify.com/y20230427_01z_34u/
Ekipa cosmoartel.pl, była we wtorek w terenie i aktywnie poszukiwała fragmentów bolidu w wyznaczonym obszarze, które spadły na ziemię w postaci meteorytów. Niestety bez większych sukcesów.
Środa 10 maja 2023
Wykorzystując możliwości map od wujka Google’a, kolega Paweł Zaręba (przypadek? 😉 – Paweł jest autorem strony www.meteoryt.org, członkiem PTMet i PFN) stworzył dla wszystkich aktywnych poszukiwaczy mapę z miejscami już przeszukanymi. Mapa jest na bieżąco aktualizowana i dostępna jest tutaj – KLIK
Sobota 13 maja 2023
Byliśmy na kolejnych poszukiwaniach w potencjalnej elipsie. Tym razem wybraliśmy się w 5 osobowym składzie. Całodzienne poszukiwania nie zakończyły się sukcesem, ale wypad uważamy za całkowicie udany. Spotkaliśmy się z innymi poszukiwaczami, miło pogawędziliśmy, wymieniliśmy nasze spostrzeżenia i nawiązaliśmy nowe, miłe znajomości 😉
Niedziela 21 maja 2023
Krótki rekonesans w okolicznych lasach. Znaleźliśmy teren z wykarczowanymi drzewami, który udało nam się przeszukać dosyć dokłądnie. Na koniec wbiliśmy się na prawie pustą przestrzeń pomiędzy lasami. Z uwagi na skwar i nie do końca idealne warunki do poszukiwań, dosyć szybko udaliśmy się w przyjemniejsze miejsca do spędzenia ostatnich godzin weekendu 😉
Wtorek 30 maja 2023
Otrzymaliśmy zgodę na poszukiwania z wykrywaczami na terenie lasów Nadleśnictwa Łomża. Z uwagi na fakt, że nie znamy tych lasów, najpierw planujemy wizję lokalną w terenie. Z wykrywaczami pojawimy się na jesieni. Zgodę mamy do końca 2023 r.
Sedecznie dziękujemy Nadleśniczemu. Zgodnie z otrzymaną zgodą o wszystkich naszych działaniach i ich zakończeniu będziemy informować Nadleśnictwo Łomża.
Czwartek 8 czerwca 2023
W elipsie byliśmy od wczesnego ranka. Najpierw przeprowadziliśmy wizję lokalną na terenach leśnych. Trochę sięzałamaliśmy 😉 Nie będzie łątwo z uwagi, że lasy są bardzo mocno zarośnięte. Wejście nawet zimą i prowadzenie poszukiwańnie będzie łątwe. Nie poddajemy się. Do południa udało nam się wydostać z terenów leśnych i obskoczyliśmy jeszcze świeżo skoszone łąki.
W tym miejscu apelujemy do wszystkich, aby kontaktować się z nami i przesyłać bieżące informacje o przeszukanych terenach. Ułatwmy sobie znalezienie fragmentów meteorytu Zaręby Kościelne.
Czekamy na Wasze relacje i materiały które chcecie opublikować
Dziękujemy za informacje i materiały udostępnione przez Zbigniewa Tymińskiego z Polish Fireball Netork