Bolid nad Polską 2024.07.02

Bolid nad Polską 2024.07.02

We wtorek, chwilę po północy, około godziny 00:10 naszego czasu, wielu obserwatorów nocnego nieba dostrzegło na południoowym niebie jasny bolid poruszający się ze wschodu na zachód. Czas zjawiska wynosił około 4s. Widoczne rozbłyski i jak twierdzą niektórzy wyrażne soniczne boom i trzaski, dają nadzieję na spadek meteorytów w Polsce. W momencie gdy będziemy wiedzieli coś więcej, artykuł zostanie zaktualizowany.

Poniżej przedstawiamy zdjęcie bolidu zarejestrowane przez stację bolidową SN07 sieci Skytinel (Operator: Mateusz Roman)
Bolid 2024.07.02

Mamy zatem szanse na pierwszą rejestrację bolidu i pierwszy okaz meteorytu, pozyskane dzięki Skytinel 😉 za co trzymamy mocno kciuki.

Koniecznie sprawdźcie zapisy z kamer monitoringu 📹 Jeśli złapaliście przelot, prosimy o przesyłanie nagrań na adres: contact@skytinel.com


Aktualizacja
„Walczył dzielnie ale nie doleciał”
Jak poinformował Mateusz Żmija, Główny Specjalista Skytinel, „Obliczenia wykazały, że meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 95,42 km i pędził w kierunku Ziemi z prędkością początkową ~ 25 km/s. W trakcie swojego lotu, wyhamował do ~ 9 km/s oraz całkowicie spłonął na wysokości 38,45 km. Co za tym idzie, nie doprowadził do spadku meteorytów. ”

Zostaw komentarz...