Włoski hammer

Włoski hammer: kula ognia i meteoryty na dzień Świętego Walentego na północ od Matery (2023.02.14)

39 godzin po kuli ognia nad kanałem La Manche, 14 lutego o godzinie 17:58 czasu UT, kolejny meteor rozświetlił niebo nad południowymi Włochami. Kula ognia była szeroko obserwowana z Włoch, Chorwacji i Słowenii (zdarzenie nr 1009-2023) na początku wieczoru. Został on również zarejestrowany przez 3 kamery sieci wideo PRISMA.

Elipsa spadku została obliczona przez PRISMA i wskazuje strefę na północ od Matery. Dzień później tj. 15 lutego 2023 r. dwaj bracia, Gianfranco i Pino Lossignore, znaleźli kawałki czegoś, co wyglądało jak meteoryty, które wylądowały na balkonie domu ich rodziców: spadający z prędkością 300 km/h kamień nawet go lekko uszkodził!.

Matera mapa
Mapa świadków którzy zgłosili obserwację kuli ognia. Niebieska strzałka to trajektoria bolidu wydedukowana automatycznie na podstawie obserwacji wizualnych.
Źródło: IMO

Nie było mnie w domu, kiedy to się stało, ale moja mama była wtedy w piwnicy i usłyszała głośny huk. Martwiła się, ale dzień był dość wietrzny, więc pomyślała, że ​​to może być gałąź drzewa. Nigdy byśmy się nie spodziewali, że to meteoryt

– powiedział Gianfranco.

Odzyskano liczne fragmenty, z których 12 większych ważyło łącznie 70 g. Trwają badania mające na celu znalezienie większej liczby fragmentów.

Carmelo Falco, przedstawiciel Prisma, który od razu udał się na Materę, powiedział, że chociaż wiele meteorytów uderzyło w Ziemię, to rzadkie w przypadku Matery jest to, że meteoryt wylądował na czystej powierzchni, więc nie został skażony.

„Musimy przeanalizować pozostałości meteorytu, ale tym, co jest wyjątkowe w przypadku tego meteorytu, jest sytuacja, w której został znaleziony” – powiedział Falco. „Materiał, który jest miękki, podobnie jak piasek, jest bardzo czysty, ponieważ nie stykał się z glebą ani wodą – to prawie tak, jakbyśmy zebrali go bezpośrednio z kosmosu”.

To już drugi raz w ostatnich latach, kiedy meteoryt spadł we Włoszech. W styczniu 2020 roku znaleziono jednego w pobliżu Modeny w Emilii-Romanii.

Domenico Bennardi, burmistrz Matera, miasta słynącego z sassi , jaskiniowych mieszkań wykutych w wapieniu, powiedział, że odkrycie wywołało „entuzjazm i emocje” wśród mieszkańców.

„Matera jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym dokonano wielu odkryć” – powiedział. „To niewiarygodne, że fragmenty skał z kosmosu spadły teraz na kamienne miasto”.

Matera
Matera słynie z wapiennych budynków i mieszkań w jaskiniach.

Zostaw komentarz...