Nowy Polski Meteoryt [2021-08]

Nowy polski meteoryt!

No i mamy to! Kolejny polski meteoryt, został odnaleziony po tym jak 15 lipca 2021 r. nasi czescy znajomi zarejestrowali dzienny bolid nad terytorium Polski. Okaz ważący 351,6 g. został odnaleziony po długich poszukiwaniach 3 sierpnia w orientacyjnej elipsie spadku wyznaczonej przez zespół Instytutu Astronomii Czeskiej Akademii Nauk. Znalazcą jest znany w świecie meteorytowym poszukiwacz „Kryspin”. Według stanu na dzień 14.08.2021 niestety nic więcej nie znaleziono, pomimo prowadzenia intensywnych poszukiwań w rejonie spadku.

Odnaleziony fragment prawdopodobnie uderzył w drzewo, nosi ślady spotkania z pniem i ma (miał) na sobie ślady tkanki roślinnej. Siła z jaką fragment uderzył w drzewo, prawdopodobnie spowodowała odpadnięcie małego kawałka, który do dzisiaj żyje w swoim świecie i nie został odnaleziony. Dzięki temu można wstępnie określić typ nowego polskiego meteorytu – jest to chondryt, czyli meteoryt kamienny o względnie małej zawartości żelaza i wolnego metalu (grupa L). Jednak na dokładną klasyfikację musimy jeszcze trochę poczekać.

Cały czas prowadzone są intensywne poszukiwania pozostałych fragmentów. Niestety teren z uwagi na okoliczne pola, łąki i lasy nie zalicza się do łatwych. Dodatkowo okoliczni rolnicy (farmerzy), pomimo przyjaznego nastawienia do poszukiwaczy (z wyjątkiem „Kotleta” – poszukiwacze wiedzą o kogo chodzi 🙂 ) pracują z wielkim zapałem i na wyjątkowo wysokich obrotach, potrafią w 2-3 dni skosić pole, zebrać plony i zaorać ziemię pod przyszłe uprawy.

Znalazcy serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udzielenie zgody na publikację zdjęć.

Zespół cosmoartel.pl również uczestniczył w poszukiwaniach i zapewne pojawi się jeszcze w rejonie spadku.

Zostaw komentarz...