Francuska mobilizacja - polowanie na meteoryty

Francuska mobilizacja – polowanie na meteoryty

Fani kosmosu, kolekcjonerzy, łowcy i poszukiwacze meteorytów we Francji są wzywani do połączenia sił w celu znalezienia meteorytu wielkości moreli, który spadł na Ziemię w zeszły weekend tj. 27 lutego w południowo-zachodniej części kraju. Kosmiczna skała o wadze szacowanej na 150 gramów została uchwycona, przez kamery w ośrodku edukacji astronomicznej w Mauraux, spadając dokładnie o 22:43 w sobotę w pobliżu Aiguillon, około 100 km od Bordeaux.

Poszukiwania już trwają, w mediach społecznościowych pojawiły się wezwania o pomoc, a w miejscach, w których najprawdopodobniej spadł meteoryt, rozwieszono plakaty. Pełna „mobilizacja” została ogłoszona na najbliższy weekend. W planach na najbliższy weekend jest przeszukanie 3km2 terenów znajdujących się poniżej Pech-de-Berre.

Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w poszukiwaniach, mogą zarejestrować się na stronie stowarzyszenia vigie-ciel.org, które zrzesza naukowców z różnych instytucji naukowych, takich jak Obserwatorium Paryskie, Uniwersytet Paris Sud czy nawet Uniwersytet w Grenoble, ale także Universcience (Cité des sciences, Palais Discovery), planetaria, stowarzyszenia astronomiczne i geologiczne itp.

VIGIE-CIEL jest dla wszystkich chętnych i zainteresowanych tematyką kamieni z kosmosu, członkiem może zostać każda chętna osoba. Dzięki czemu może aktywnie uczestniczyć w pracach stowarzyszenia.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Źródło:
SUDOUEST.FR
LALSACE.FR
HUFFINGTONPOST.FR
LEXPRESS.FR

Zostaw komentarz...