Ile kosztuje meteoryt? Ceny meteorytów.

Ile kosztuje meteoryt? Ceny meteorytów.

Meteoryty są zazwyczaj sprzedawane na wagę. Kolekcjonerzy, sprzedawcy i poszukiwacze kamieni z kosmosu używają systemu metrycznego, więc wagi mierzone są w gramach i kilogramach, a wymiary okazów podawane są w centymetrach i milimetrach. Podobnie jak w przypadku większości przedmiotów kolekcjonerskich, wartość handlowa meteorytu zależy od wielu czynników, w tym od jego typu, pochodzenia, stanu zachowania oraz piękna lub estetyki.

Należy zauważyć, że nowe i godne uwagi znaleziska meteorytów powinny być zawsze udostępniane społeczności naukowej do badań. Po przeanalizowaniu i sklasyfikowaniu meteorytu przez środowisko akademickie nadwyżki okazów trafiają na rynek komercyjny. Proces klasyfikacji świeżego okazu i publikacje na jego temat dodają meteorytowi wartości handlowej.

Na szczycie cenowej drabiny kosmicznych skał są rzadkie okazy meteorytów księżycowych, marsjańskich i takie których sklasyfikowane spadki możemy policzyć na palcach jednej ręki, a ich waga nie przekracza wagi, która pozwoliłaby zrobić z nich pierdyliard okazów na sprzedaż.

Niektórych kolekcjonerów pociągają zwyczajne meteoryty, które mają intrygującą historię, trafiły w istotę żywą, przebiły dach domu, lub spadając coś uszkodziły. Taki okaz wraz z fragmentem dachówki lub okna jest dla niektórych kolekcjonerów warty fortunę. Okazy, które mają muzealne etykiety lub stare certyfikaty wystawione dawno temu przez znanych poszukiwaczy i kolekcjonerów również są wyceniane zdecydowanie wyżej. Znam kolekcjonerów, którzy zapłacili setki dolarów za zwyczajny okaz tylko dlatego, że został dostarczony z zabytkową, ręcznie napisaną etykietą o wielkim znaczeniu historycznym.

Meteoryty, których spadki były widoczne przez wielu obserwatorów, również mogą mieć wyższe ceny niż znaleziska, które zostały odkryte przez przypadek.

Kształt i forma kamienia również ma znaczenie. Zwykły owalny okaz z regmagliptami będzie sporo tańszy niż egzemplarz pochodzący z tego samego spadku, ale np. orientowany z pięknie uformowanymi liniami spływu ułożonymi radialnie i z pierścieniami przelewowymi od spodu okazu.

Ceny meteorytów różnią się w zależności od źródła sprzedaży, inne będą gdy zechcemy kupić wymarzony kawałek kosmicznego przybysza w oficjalnym sklepie znanego łowcy lub dealera meteorytów, inne gdy kupimy okaz na aukcji lub bezpośrednio od znalazcy. Tak jak wszędzie, rynek meteorytów ma producentów – poszukiwaczy, pośredników – handlarzy, sklepy i ekskluzywne butiki.

Kupując od poszukiwaczy, należy znać się trochę na meteorytach i umieć je rozpoznać. Na stronach portali ogłoszeniowych możemy znaleźć sporo osób, które oferują do sprzedaży zwykłe kamienie z pola i opisują je jako meteoryty. Przed zakupem od poszukiwacza, warto poprosić go o informację na temat jakie meteoryty do tej pory sprzedał oraz gdzie sprzedawał i zweryfikować te dane, aby najnormalniej w świecie nie zostać zrobionym w balona. W Polsce jest max. 10 zakręconych poszukiwaczy, którym można zaufać. Możecie ich znaleźć na allegro, na forach poświęconych meteorytom, FB i YT.

Moja najważniejsza rada dla wszystkich kolekcjonerów, zwłaszcza nowicjuszy, brzmi: poznaj swoje źródło!

Meteoryty są drogie, a utrzymanie dobrej reputacji przez sprzedawcę – dealera ma kluczowe znaczenie na rynku meteorytowym. Pamiętaj, aby z każdym zakupionym okazem, otrzymać również certyfikat, sprzedawcy lub poszukiwacza. Niestety w porównaniu np. do rynku numizmatycznego, nie ma organizacji które wystawiałyby certyfikaty meteorytom. Tutaj każdy sprzedawca i kolekcjoner wystawia swoje własne poświadczenie oryginalności przybysza z kosmosu.

Na tej stronie będzie można dowiedzieć się od czasu do czasu (postaram się robić to raz na kwartał…) o tym jakie są aktualne ceny meteorytów. Może z czasem dojdą jakieś wykresy i analizy….
Obserwujcie… 😉 Na pierwszy ogień, pójdą ceny meteorytów polskich wg stanu. na dzień 19.12.2021. W styczniu zrobimy przegląd cen okazów zagranicznych, historycznych, rzadkich i obserwowanych….


W naszych analizach uwzględniamy tylko meteoryty zarejestrowane w bazie MetBull. Szukamy okazów na portalach aukcyjnych alllegro.pl, ebay.com na giełdzie meteorytów cosmoartel.pl 😉 u najsłynniejszych sprzedawców meteorytów. Nie bierzemy pod uwagę ofert znajdujących się na portalach ogłoszeniowych i od osób, których nie znamy… Jeśli jesteś sprzedawcą i chcesz być uwzględniony w przyszłych analizach, proszę o kontakt.


Ceny meteorytów polskich – grudzień 2021

Jeden komentarz

Zostaw komentarz...