M850i xDrive Coupé Night Sky

Nie z tej ziemi: Muonionalusta i BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY

Unikatowa wersja luksusowego samochodu sportowego z elementami obsługi z materiału meteorytowego, „kosmiczne” struktury powierzchni, podświetlane konstelacje gwiezdne na konsoli środkowej oraz elementy drukowane w 3D – BMW Individual przenosi ekskluzywny design i dobór materiałów w zupełnie nowy wymiar. Podczas tworzenia BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky projektanci BMW Individual zwrócili się do naukowców z Instytutu Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka, który również ma siedzibę w Garching.

BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY
BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY

Od ponad 25 lat manufaktura BMW Individual w Garching, niedaleko Monachium, produkuje najwyższej jakości wyposażenie, niezwykłe modele specjalne i spektakularne unikaty – wszystkie w bardzo charakterystycznej stylistyce i dodatkowo wzbogacone najcenniejszymi materiałami na świecie. W BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky wybrane elementy obsługi mają aplikacje wykonane z fragmentów najstarszego meteorytu na Ziemi – Munionalusta. Fascynację nieskończonością wszechświata widać również w podświetlanych konstelacjach gwiezdnych na konsoli środkowej oraz w inspirowanej ciałami niebieskimi stylistyce powierzchni listew ozdobnych, oparć foteli, tarcz hamulcowych i akcesoriów zewnętrznych.

BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY
Kilkaset godzin pracy było potrzebnych, aby podkreślić zawiłości filigranowych szczegółów tego arcydzieła pozaziemskiego. Małe, kwadratowe elementy zostały ręcznie ułożone w mozaiki na konsoli środkowej pojazdu, progach drzwi, dźwigni zmiany biegów i kontrolerze iDrive. Aby zachować niezrównany dotyk dźwigni zmiany biegów, drobne fragmenty meteorytu zostały specjalnie dostosowane do jego wypukłego kształtu. Wyjątkowy jest także ciemnoniebieski tył dźwigni zmiany biegów, pokryty najwyższej jakości skórą BMW Individual Merino. Aby dopełnić iluzję rozgwieżdżonego nieba, wnętrze uzupełnia perforowany i podświetlany podłokietnik. Specjalnie opracowany system elektroniczny interpretuje oświetlenie wnętrza tak, aby pasował do estetyki zdobiącego je unikalnego egzemplarza.

Dzięki zastosowaniu materiałów dosłownie „nie z tej ziemi” manufaktura BMW Individual nadała samochodowi niepowtarzalną i oryginalną estetykę. Meteoryty zdobią cały panel konsoli środkowej, przycisk start/stop silnika V8, wybierak biegów 8-stopniowej skrzyni Steptronic oraz kontroler iDrive Touch, tworząc niespotykany efekt wizualny i dotykowy. Inkrustacje z meteorytów można znaleźć na listwach progowych z podświetlanym oznaczeniem modelu. Wszystko to sprawia, że BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky jest ucieleśnieniem bezprecedensowego luksusu i ekskluzywności.

Jedyne w swoim rodzaju: powierzchnie ze wzorem w kształcie figur Widmanstättena.
Wzornictwo wielu elementów wewnętrznych i zewnętrznych zainspirowane jest strukturą, która w przyrodzie występuje wyłącznie na obiektach pozaziemskich: charakterystycznymi dla powierzchni meteorytów figurami Widmanstättena. Ściśle geometryczna struktura z prostymi liniami ma wygląd przypominający kryształy lodu i ujawnia się na niektórych rodzajach żelaznych meteorytów dopiero wtedy, gdy są one polerowane lub wchodzą w kontakt ze związkami kwasowymi. Struktura ta powstaje na skutek ochłodzenia stopu metalu w niezwykle powolnym procesie, który nie może być odtworzony na Ziemi, co czyni go niepowtarzalnym znakiem rozpoznawczym materiału pozaziemskiego. Ten unikalny wzór został po raz pierwszy zaobserwowany na początku XIX wieku przez szereg osób, w tym przez austriackiego naukowca Aloisa von Becka Widmanstättena, od którego pochodzi jego nazwa.

BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky

Wyjątkowość figur Widmanstättena jest symbolem nieustannego dążenia BMW Individual do innowacyjnych, niespotykanych nigdy wcześniej rozwiązań wzorniczych. Struktura widoczna w ręcznie zszywanych podsufitkach i na listwach ozdobnych konsoli środkowej została również wyfrezowana na tarczach hamulcowych BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky. Charakterystyczny wzór meteorytu można znaleźć również na lusterkach zewnętrznych, splitterach bocznych wlotów powietrza na froncie samochodu, grillu atrapy chłodnicy i obramowaniach skrzeli na przednich błotnikach. Wszystkie te elementy zewnętrzne zostały opracowane specjalnie dla BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky i wyprodukowane indywidualnie w procesie druku 3D.

Wieloletnie doświadczenie w sportach motorowych i produkcji: innowacyjne, ultralekkie zaciski hamulcowe o bionicznej konstrukcji wykonane metodą druku 3D.
Do produkcji zacisków hamulcowych stosuje się innowacyjny proces produkcji addytywnej. Tutaj techniki druku 3D wynoszą inteligentną, lekką konstrukcję na nowy poziom. Zamontowane w BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky aluminiowe zaciski hamulcowe o bionicznej konstrukcji zostały opracowane przez BMW Motorsport i są nawet o 30 procent lżejsze od elementów produkowanych metodami konwencjonalnymi. Znaczne zmniejszenie masy nieresorowanej powoduje odczuwalną poprawę dynamiki i komfortu jazdy.

NIGHT SKY
Estetyczne elementy takie jak spoilery przednie, odpowietrzniki, osłony lusterek i tarcze hamulcowe przybierają charakterystyczną, ortogonalną formę tzw. Wzoru Widmanstättena meteorytu. O możliwościach BMW Individual świadczy pierwszy w historii montaż zacisków hamulcowych o bionicznej konstrukcji, czyli geometrii opartej na organicznych konstrukcjach występujących w naturze.

Do opracowania i produkcji pionierskich hamulców o bionicznej konstrukcji BMW Group wykorzystała zarówno swoją wiedzę z zakresu sportów motorowych, jak i doświadczenie w zakresie druku 3D komponentów aluminiowych. Przy tworzeniu zacisków hamulcowych udało się zredukować ich masę do minimum niezbędnego do spełnienia wymagań technicznych, co oznacza, że użyty został tylko materiał potrzebny do pracy hamulców. Powstała w ten sposób forma, której konstrukcja naśladuje budowę kości i może być produkowana wyłącznie metodą addytywną, a nie konwencjonalnymi technikami odlewania. Co więcej, w strukturę zacisków hamulcowych udało się zintegrować kanały płynu hamulcowego. Również w tym przypadku kluczem do stworzenia tej integralnej konstrukcji, która przynosi dodatkowe korzyści w zakresie montażu i sztywności lekkiego układu hamulcowego, było wytwarzanie addytywne.

Innowacje dla indywidualności: trójkolorowa tapicerka skórzana i podświetlane diodami LED konstelacje gwiazd na konsoli środkowej.
Trójkolorowa skóra BMW Individual Merino o delikatnej fakturze oraz połączenie kolorów: białego opalu, granatu nocy i srebrnego to kolejny debiut w stylistyce wnętrza. Figury Widmanstättena – cecha charakterystyczna wnętrza BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky – została powtórzona we wzorze szwów środkowej części foteli.

BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY
Aby zapewnić pasażerom wrażenia dotykowe ze wzoru Widmanstätten, pikowanie w środkowej części siedzeń podkreśla wygodę, ponieważ przylega do pleców pasażerów podczas podróży. Konsola środkowa stanowi jądro projektu pojazdu: panele deski rozdzielczej, przycisk start / stop, dźwignia iDrive i dźwignia zmiany biegów mają wyrafinowaną mozaikę z meteorytu. W efekcie we wnętrzu można znaleźć ponad 600g tego rzadkiego surowca.

Kolejną atrakcją są podłokietniki konsoli środkowej, których wyjątkowe wzornictwo zainspirowane jest migoczącym nocnym niebem. Ich powierzchnię podświetlają diody LED, tworząc efekt gwiaździstego nieba wewnątrz, a tym samym bardzo nastrojową atmosferę. Stylowy charakter wnętrza dopełniają dywaniki o długim runie w kolorze granatu nocy.

Specjalny lakier BMW Individual precyzyjnie łączy w sobie dwa odcienie, aby uzyskać wyrazisty efekt. Kolor bazowy karoserii to niemetalizowany kolor czarny. Następnie naniesiono drugą warstwę w metalizowanym kolorze niebieskim San Marino z efektem cieniowania od dolnej krawędzi karoserii aż po górną krawędź nadkoli. Na koniec nałożono trzy warstwy lakieru bezbarwnego o różnej wielkości cząsteczek pigmentu, aby nadać lakierowi niezwykły efekt głębi.

M850i ​​NIGHT SKY

Idealna baza fascynującego unikatu: luksusowy samochód sportowy BMW M850i xDrive Coupé.
Dzięki silnikowi V8 o mocy 390 kW (530 KM), sprawdzonej na torze wyścigowym technologii układu jezdnego oraz inteligentnemu systemowi napędu na cztery koła BMW xDrive ten czteroosobowy samochód wprowadza do segmentu luksusowego nową porcję sportowego stylu, emocji i charakterystycznej dla BMW radości z jazdy. BMW M850i xDrive Coupé, tworzone jednocześnie z BMW M8 i przeznaczonym na długie trasy wyścigowym BMW M8 GTE, opiera się na bezbłędnie dopracowanej koncepcji, która przekłada się na fascynujące osiągi na drodze. Wyrafinowane systemy układu jezdnego pozwalają pokryć wyjątkowo szerokie spektrum pomiędzy sportowym charakterem a komfortem, łącząc dynamikę jazdy z wyjątkową użytecznością na co dzień i możliwością pokonywania długich tras.

Oddziałująca na emocje stylistyka karoserii BMW M850i xDrive Coupé wynika z nowego języka kształtów marki, który opiera się na precyzji i wyrazistości, dając wrażenie sportowego charakteru, zmysłowości i ekskluzywności. Specjalne detale w innych miejscach samochodu optymalizują jego właściwości aerodynamiczne i redukują masę, np. opcjonalny karbonowy dach. W połączeniu z nisko położonym środkiem ciężkości, długim rozstawem osi i szerokim rozstawem kół pozwala to BMW M850i xDrive Coupé łączyć sportowe osiągi i luksusowy komfort jazdy spójniej niż czyni to jakikolwiek inny samochód w tym segmencie.

BMW Individual M850i ​​NIGHT SKY
Kiedy spojrzysz na wnętrze, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, są słowa NIGHT SKY napisane wielkimi literami na progu drzwi. Podświetlany napis otoczony jest dwiema mozaikami z meteorytu Muonionalusta, które stanowią uzupełnienie progu drzwi.

Zostaw komentarz...