Prawdopodobny spadek meteorytów niedaleko Rzeszowa (2023.12.17)

Prawdopodobny spadek meteorytów niedaleko Rzeszowa (2023.12.17)

17 grudnia 2023r. o godzinie 01:24:43 UT węgierska sieć bolidowa zarejestrowała jasny bolid widoczny na połnocnym niebie, bardzo blisko horyzontu. Po głębszej analizie okazało się, że węgierskie kamery zarejestrowały bolid, który wszedł w atomosferę nad terenem naszego kraju i tu też powinny znaleźć się ewentualne pozostałości, które nie spaliły się podczas przelotu przez atmosferę.

Początkowe wyliczenia opierały się na ujęciach z amatorskich kamer umieszczonych w sieci. Jednak jeszcze tego samego dnia, okazało się, że bolid udało się zarejestrować profesjonalnym sprzętem umieszczonym w obserwatorium górskim PFN77 Suhora (Polish Fireball Network – Pracownia Komet i Meteorów)

Bolid 2023.12.17
Bolid 2023.12.17

Zarejestrowany meteoroid nadleciał z połnocnego-zachodu i wpadł w ziemską atmosferę z prędkością początkową wynoszącą zaledwie 14,7 km/s, zgasł na wysokości 31,9 km w okolicach Rusinowa. Według obliczeń na powierzchnię ziemi spaść mogły meteoryty.

W tym miejscu, zakładamy dwie opcje:
1. chondryty, czyli meteoryty kamienne o łącznej wadze 80-90 gram,
2. chondryty węgliste, w tym przypadku byłoby to około 240 gram materiału CM2.

Bazując na informacji od naszych węgierskich przyjaciół, bazując na heliocentrycznej trajektorii, zakładamy że ewentualne poszukiwania zakończone sukcesem, dałyby delikatniejszy materiał do badań, czyli chondryt węglisty.

Potencjalne obszar spadku znajdziecie poniżej:

Potencjalna elipsa spadku chondrytu - bolid z dnia 17 grudnia 2023 r.
Potencjalna elipsa spadku chondrytu
Bolid 2023.12.17
Potencjalna elipsa spadku chondrytu węglistego

Potencjalna elipsa spadku nie jest małą, w odniesieniu do ilości materiału, który dotarł do powierzchni ziemi, ale nie można się poddawać 😉 Pierwsze poszukiwania odbyły się pod koniec grudnia, na razie bez sukcesów

Żródło: FB: METEORITOK, Gucsik Bence

Zostaw komentarz...