Tak brzmi meteoroid uderzający w Marsa

Tak brzmi uderzenie meteorytu na Marsie

Lądownik InSight NASA wykrył fale sejsmiczne z czterech skał kosmicznych, które rozbiły się na Marsie w 2020 i 2021 roku. Nie tylko reprezentują one pierwsze zderzenia wykryte przez sejsmometr sondy od czasu, gdy InSight wylądował na Czerwonej Planecie w 2018 roku, ale jest to również pierwszy raz gdy fale sejsmiczne i akustyczne z uderzenia zostały wykryte i zarejestrowane na Marsie.

Artykuł opublikowany w poniedziałek w Nature Geoscience szczegółowo opisuje zderzenia, które miały miejsce w odległościę od 85 do 290 kilometrów od lokalizacji InSight, regionu Marsa zwanego Elysium Planitia.

Pierwszy z czterech potwierdzonych meteoroidów – termin używany dla skał kosmicznych przed uderzeniem w ziemię – dokonał najbardziej dramatycznego wejścia: wszedł w atmosferę Marsa 5 września 2021 r., eksplodując i przy okazji dzieląc się na co najmniej trzy odłamki, z których każdy pozostawił za sobą krater. Następnie Mars Reconnaissance Orbiter przeleciał nad szacowanym miejscem uderzenia, aby potwierdzić lokalizację. Orbiter użył swojej czarno-białej kamery kontekstowej, aby odsłonić trzy zaciemnione plamy na powierzchni. Po zlokalizowaniu tych miejsc zespół orbitera użył kamery High-Resolution Imaging Science Experiment ( HiRISE ), aby uzyskać kolorowe zbliżenie kraterów (meteoroid mógł pozostawić dodatkowe kratery na powierzchni, ale byłyby one zbyt małe, aby zobacz na zdjęciach HiRISE).

Mars 2021
Kratery te powstały w wyniku uderzenia meteorytu w Marsa 5 września 2021 r., pierwszego wykrytego przez NASA InSight. To zdjęcie w ulepszonych kolorach, wykonane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter NASA, ukazuje kurz i glebę zaburzoną przez uderzenie na niebiesko, aby szczegóły były bardziej widoczne dla ludzkiego oka. Źródło: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Po przeanalizowaniu wcześniejszych danych naukowcy potwierdzili trzy inne uderzenia, które miały miejsce 27 maja 2020 r.; 18 lutego 2021; i 31 sierpnia 2021 r.

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego nie wykryli więcej uderzeń meteorytów na Marsie. Czerwona Planeta znajduje się w pobliżu głównego pasa planetoid Układu Słonecznego, który zapewnia obfite zasoby skał kosmicznych, które mogą bliznowac powierzchnię planety. Ponieważ atmosfera Marsa jest tylko 1% grubsza niż ziemska, więcej meteoroidów przechodzi przez nią bez rozpadu.

Posłuchaj meteorytu uderzającego w czerwoną planetę


Dźwięk meteoroidu uderzającego w Marsa – stworzony na podstawie danych zarejestrowanych przez lądownik InSight NASA – jest jak „plup” z powodu szczególnego efektu atmosferycznego. W tym klipie dźwiękowym dźwięk można usłyszeć trzy razy: kiedy meteoroid wchodzi w atmosferę Marsa, eksploduje na kawałki i uderza w powierzchnię. Źródło: NASA/JPL-Caltech/CNES/IPGP

Wyjaśnienie naukowców NASA dla skał kosmicznych, które wydają dźwięk „plup”:

Po zachodzie słońca atmosfera zatrzymuje trochę ciepła nagromadzonego w ciągu dnia. Fale dźwiękowe przemieszczają się przez tę rozgrzaną atmosferę z różnymi prędkościami, w zależności od ich częstotliwości. – dźwięki tonowe pojawiają się przed dźwiękami wysokimi. Obserwator bliski uderzenia usłyszałby „huk”, podczas gdy ktoś oddalony o wiele mil najpierw usłyszałby dźwięki basu, tworząc „plup”.

Mars kolaż
Ten kolaż pokazuje trzy inne uderzenia meteorytów, które zostały wykryte przez sejsmometr na lądowniku InSight NASA i uchwycone przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter za pomocą kamery HiRISE. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizona

Zostaw komentarz...