Polscy łowcy meteorytów odnaleźli nowy meteoryt na Słowacji!

Polscy Łowcy Meteorytów, podczas czterodniowej wyprawy poszukiwawczej na Słowacji, odnaleźli dwa okazy meteorytu, którego przelot przez atmosferę obserwowany był 25 czerwca 2022 roku i o którym pisaliśmy w artykule Dzienny bolid i prawdopodobny spadek meteorytu na Słowacji (25.06.2022)

Pierwszy okaz został znaleziony 20 sierpnia, o godzinie 17:42, przez Mateusza Żmiję. Okaz ważył 8,55 g. po osuszeniu. Dwa dni później, 22 sierpnia, Jarosław Morys po całodziennych poszukiwaniach dodał do puli kosmicznych znalezisk drugi okaz, który po osuszeniu ważył 10,73 g. Są to pierwsze i – jak na razie – jedyne okazy odnalezione z tego spadku.

23 sierpnia Mateusz zawiózł swój meteoryt na Uniwersytet Komeńskiego, w Bratysławie, w celu przeprowadzenia badań krótko żyjących izotopów promieniotwórczych, oraz dla celów klasyfikacyjnych. Część tego okazu będzie, prawdopodobnie, prezentowana na wystawie w Słowackim Muzeum Narodowym. Drugi, ze znalezionych meteorytów, będzie badany w polskiej placówce naukowej.

Spadek+++ będzie najprawdopodobniej nazywał się Pusté Úľany, od nazwy wsi, przez którą przechodzi elipsa spadku. Jest to dopiero czwarty w historii odnaleziony spadek meteorytu na terenie Słowacji.

Warunki jakie zastaliśmy nie napawały optymizmem. Ogólnie teren równy z dogodnym dojazdem, ale… elipsę spadku w tym terminie stanowiły zaorane pola po zbiorach zbóż z wyjątkiem pól, na których rosną gęsto obsiane słonecznii oraz kukurydza. Jeden fragment elipsy stanowiła łąka, gdzie powinny znajdować się okazy o wagach od 150 do 200 gramów. Niestety trawa była dość wysoka, a powierzchnia gruntu pokryta była warstwą wcześniej skoszonej trawy. Poszukiwania rozpoczęliśmy od małego końca elipsy (najmniejsze okazy) do wielkiego końca elipsy (największe okazy), omijając wieś. Po sukcesie z pierwszego dnia, kiedy to został znaleziony pierwszy okaz na przeoranej ziemi, pod koniec trzeciego dnia wróciliśmy na to samo pole i wtedy został znaleziony drugi okaz. Ostatniego dnia kontynuowaliśmy przeszukiwanie tego pola, a ostatnie dwie godziny przeznaczyliśmy na obchód miejscowości.

Meteoryt Pusté Úľany
Łowcy meteorytów z Polski i okazy kosmicznej materii

Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ przez około 1/3 czasu padał deszcz. Raz przegoniła nas burza – na szczęście już późnym popołudniem – a raz ulewa. Po jej przejściu kontynuowaliśmy pracę w lżejszym deszczu. Każdego dnia poświęcaliśmy od 8 do 10 godzin na poszukiwania.

Poszukiwania nie zakończyły by się zapewne sukcesem, gdyby nie obliczenia wykonane i udostępnione przez zespół naszych kolegów z Zakładu Astronomicznego Instytutu Materii Międzyplanetarnej Akademii Nauk Republiki Czeskiej. To również jest olbrzymi sukces o którym należy pamiętać. Dlatego gratulacje składamy łowcom z Polski i naukowcom z Czech.

Wszyscy zainteresowani przebiegiem poszukiwań powinni odwiedzić zaprzyjaźnioną stronę SKARBY KOSMOSU, na której Mateusz opublikował relację z poszukiwań, do której przeczytania gorąco zachęcamy – Meteoryt Pusté Úľany został odnaleziony!

KOSMICZNE GRATULACJE !!!

Meteoryt Pusté Úľany
Zostań łowcą meteorytów – znajdź kosmiczny obiekt 😉 W takich warunkach został odnaleziony jeden z okazów.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz...