Bolid i spadek meteorytu w Polsce (13.09.2022)

Bolid i spadek meteorytu w Polsce (13.09.2022)

We wtorek 13 września 2022 r., tuż po północy, bardzo jasny meteorbolid – oświetlił tereny Europy Środkowej, zwłaszcza południowo-zachodniej Polski i północnej części Czech, ale także na wschodzie Niemiec. Ponieważ nad większością wspomnianego terytorium była tylko niewielka chmura, a więc pomimo wielkiej jasności księżyca, która nastąpiła wkrótce po pełni, zwróciła ona uwagę przypadkowych świadków, którzy jeszcze nie spali.

Bolid został zarejestrowany przez 13 stacji bolidowych należących do Europejskiej Sieci Bolidowej. Dzięki nagraniom fotograficznym i wideo można było bardzo szybko, dokładnie i szczegółowo opisać zarówno trajektorię atmosferyczną bolidu, jak również jego orbitę w Układzie Słonecznym. Z zapisów fotograficznych udało się z bardzo dużą dokładnością określić wszystkie parametry przechodzenia bolidu przez atmosferę. Na kilku stacjach uzyskano również szczegółowe widmo bolidu, co pozwoliło ustalić, że był to meteoryt kamienny o normalnym składzie.

Bolid  z dnia 12.09.2022
Wycinek pełnego zdjęcia bolidu wykonany przez automatyczną cyfrową kamerę bolidową europejskiej sieci bolidów na stanowisku Polom w Górach Orlickich. Koniec bolidu znajduje się nisko nad północnym horyzontem w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Przerwanie szlaku świetlnego (16 razy na sekundę) spowodowane jest aperturą elektroniczną i pozwala określić prędkość i hamowanie bolidu (fot. Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej).

Co wydarzyło się tuż po północy we wtorek 13 września 2022 r. nad południowo-zachodnią Polską?
Dokładnie 20 minut i 44 sekundy po północy czasu środkowoeuropejskiego letniego meteoroid o wadze około 7 kilogramów wszedł w ziemską atmosferę i zaczął świecić na wysokości 89 km nad ziemią, niedaleko na północ od naszej granicy z Czechami w Karkonoszach. Meteoroid poruszał się z prędkością nieco ponad 16 km/s i kontynuował lot w kierunku północno-wschodnim po torze nachylonym pod kątem około 40 stopni do powierzchni Ziemi. Bolid osiągnął maksymalną jasność w niewyraźnym krótkim pojaśnieniu na wysokości 52 km nad ziemią, podczas gdy przez 3 sekundy świecił tylko nieco słabiej niż Księżyc, który w tym czasie był już dość wysoko nad horyzontem SE. Meteoroid podczas lotu znacznie zwolnił, ale nie rozpadł się znacząco. Jasną fazę lotu o długości 101,3 km przebył w czasie 7,8 sekundy.

Nawet jeśli ogromna większość pierwotnej materii spłonęła w atmosferze, jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej jeden dość duży meteoryt przedostał się na powierzchnię Ziemi. Według obliczeń może ważyć mniej niż jeden kilogram i powinien znajdować się niedaleko na wschód od miasta Žmigród. Nie jest wykluczone, że niewielka liczba znacznie mniejszych meteorytów może leżeć na południowy zachód od wyznaczonej potencjalnej elipsy spadku.

trajektoria bolidu 12.09.2022
Rzut toru lotu bolidu w atmosferze na powierzchnię ziemi. Całkowita długość zarejestrowanego toru lotu bolidu wyniosła 101 km, bolid pokonał go w 7,8 sekundy. (grafika: Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, mapa podkładowa: Google Earth)
Elipsa spadku 12.09.2022
Mapa obliczonego obszaru opadu meteorytu położonego na wschód od miasta Żmigród. Wyznaczony jest najbardziej prawdopodobny obszar o długości około 750 m i szerokości 300 m, gdzie powinien leżeć główny fragment o wadze poniżej jednego kilograma (przy założeniu, że nie rozpadł się w ciemnej fazie lotu). Północ jest na górze, prawdopodobieństwo maleje od środka zaznaczonego prostokąta, czyli od punktu głównego. W tym przypadku pierwotne ciało było bardzo spójne, więc nie rozpadło się zbytnio w atmosferze i dlatego nie spodziewamy się znaczącej liczby małych meteorytów, które byłyby warte systematycznych poszukiwań. Jeśli któryś spadł na ziemię, leżą na południowy zachód od zaznaczonego obszaru. (grafika: Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, mapa podkładowa: Google Earth)

Przed zderzeniem z Ziemią meteoroid o średnicy około 15 cm krążył wokół Słońca po torze typowym dla asteroid typu Apollo, który był tylko nieznacznie nachylony do płaszczyzny ekliptyki, czyli płaszczyzny orbity Ziemi. W peryhelium meteoroid zbliżył się tylko nieco bliżej Słońca niż Ziemi, a w peryhelium poruszał się w zewnętrznym obszarze pasa asteroid. Jedno okrążenie wokół Słońca zajmowało mu 4,55 ziemskiego roku. Jest bardzo prawdopodobne, że pierwotnie był to niewielki fragment asteroidy pochodzący z zewnętrznej części głównego pasa asteroid.

Elipsa spadku 12.09.2022 - aktualizacja
Aktualizacja potencjalnej elipsy spadku na podstawie otrzymania dokładnego modelu wiatru wysokiego poziomu od dr. Brožkové z CMHÚ (obramowane na czerwono). Oryginalna mapa (obramowana kolorem jasnobrązowym) została oparta na wyznaczeniu profilu silnego wiatru z pomiarów balonowych z Wrocławia o godz. najprawdopodobniej położenie głównego elementu, przy założeniu, że nie rozpadło się podczas ciemnej fazy lotu i odpowiada masie ok. 850 g (z niepewnością ±150 g). Jeśli jakakolwiek część głównego kawałka odłamie się, wówczas największa część (do około 500g) będzie leżeć wzdłuż czerwonej środkowej linii w zaznaczonym obszarze w kierunku końca bolidu (tj. mniej więcej w kierunku południowo-zachodnim ). Mniejsze odłamki mogą znajdować się poza tym obszarem dalej na południowy zachód.

Wszystkie obliczenia i analiza spadku została wykonana przez naszych przyjaciół z Czech:
RNDr. Pavel Spurný, CSc., RNDr. Jiří Borovička, CSc. i mgr inż. dr Lukáš Shrbený

Zakład Astronomicznego Instytutu Materii Międzyplanetarnej
Akademii Nauk Republiki Czeskiej,
Fričova 298
251 65 Ondřejov
email: mph@asu.cas.cz

www.asu.cas.cz

Obrazy i dane nie są przeznaczone do dalszego rozpowszechniania i publikacji

Zostaw komentarz...