Bolid 20220624

Rozświetlił na kilka sekund niebo m.in. nad Czechami i spadł w dolinie Drawy w austriackiej Karyntii (24.06.2022)

Spadek w Austrii!
Wczesnym rankiem w piątek 24 czerwca 2022 r. chwilę po godzinie drugiej (dokładnie: 02:10:12), niebo nad Austrią, Słowenią oraz częściowo nad Czechami, Słowacją i Węgrami rozświetlił bardzo jasny bolid. Dodatkowo kosmicznego przybysza zarejestrowało łącznie 17 urządzeń europejskiej sieci bolidowej. Dzięki zdjęciom i nagraniom video bardzo szybko i szczegółowo udało się opisać trajektorię bolidu, jego orbitę w Układzie Słonecznym oraz ustalić obszar, w którym na powierzchni Ziemi mogą znajdować się meteoryty!

Według raportu czeskich naukowców, Meteoroid, który wtargnął w ziemską atmosferę miał przybliżoną wagę około 120 kilogramów i rozbłysnął na wysokości 90 km przy prędkości wejścia 18 km/s. Bolid osiągnął maksymalną jasność na wysokości 27 km nad ziemią, świecił wówczas dziesięciokrotnie mocniej niż księżyc w pełni. W momencie największej jasności, meteoroid wytracał prędkość i rozpadał się. Jego największy fragment zgasł na wysokości 17 km w pobliżu austriackiego miasta Griffen. Zmierzona długość toru lotu bolidy wynosi 82,5 km i została pokonana przez bolid w czasie 5,5 s.

AMS event #3573-2022
© Andreas L. – American Meteor Society © 2022

Jest bardzo prawdopodobne, że w powierzchnię Ziemi uderzyło wiele meteorytów. Największe meteoryty mogą ważyć kilka kilogramów i według wstępnych obliczeń powinny znajdować się w pobliżu wsi Eis w dolinie Drawy w austriackiej Karyntii. Mniejsze meteoryty powinny leżeć na wzgórzach położonych dalej na północ.

Ewentualne meteoryty to najprawdopodobniej część asteroidy pochodzącej z wewnętrznej części głównego pasa planetoid znajdującego się między orbitami Marsa i Jowisza i zapewne będą to chondryty.

Austriacki astronom Ludovic Ferrière z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu poprosił w sobotę 25 czerwca okolicznych mieszkańców o współpracę w poszukiwaniu meteorytów. Austriackie przepisy w żaden sposób nie regulują podobnych znalezisk, dlatego znalazca może przechowywać rzadkie meteoryty i nie musi wydawać ich profesjonalnym instytucjom.

Linki:
Materiał udostępniony przez Instytut Astronomiczny Czeskiej Akademii Nauk
International Meteor Organization

Zostaw komentarz...