EC 002

Achondryt Erg Chech 002 – kawałek protoplanety starszy od Ziemi

Meteoryt Erg Chech 002 znaleziony w maju 2020 roku na pustyni w Algierii może być kawałkiem małej protoplanety, starszej od Ziemi. Został sklasyfikowany jako achondryt, meteoryt zbudowany z czegoś, co wydaje się być materiałem wulkanicznym, pochodzącym z ciała, które uległo wewnętrznemu przetopieniu po którym nastąpiło domieszanie się jądra do skorupy – protoplanety, jednego ze środkowych etapów formowania się planet.

Jak ustalił zespół naukowców pod kierownictwem geochemika Jean-Alix Barrata z Uniwersytetu Zachodniej Bretanii we Francji – Erg Chech 002 jest skałą wulkaniczną znaną jako andezyt. Ze wszystkich meteorytów, które do tej pory znaleźliśmy, nawet wśród achondrytów, czyni to EC 002 niezwykle rzadkim – i otwiera nową drogę do zrozumienia powstawania planet. Rozpad radioaktywny izotopów glinu i magnezu sugeruje, że te dwa pierwiastki skrystalizowały się około 4,565 miliarda lat temu w ciele macierzystym, które nagromadziło się 4,566 miliarda lat temu. Dla porównania Ziemia ma 4,54 miliarda lat.

W przeciwieństwie do bazaltu, który powstaje w wyniku szybkiego stygnięcia lawy bogatej w magnez i żelazo, andezyt składa się głównie z krzemianów bogatych w sód i – przynajmniej na Ziemi – tworzy się w strefach subdukcji, gdzie krawędź jednej płyty tektonicznej jest wpychana pod drugą płytę.

Erg Chech 002
Płytka meteorytu Erg Chech 002
Foto: Polandmet.com

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences – PNAS.

Dla zainteresowanych: płytki meteorytu Erg CHech 002 dostępne są na stronie Polandmet.com

Zostaw komentarz...