Deszcz meteorów z roju Taurydów

Deszcz meteorów z roju Taurydów

Ziemia przechodzi przez deszcz Taurydów, który zawiera ponad 100 milionów asteroid – jest to rój meteorów, który powstał 30 – 40 tys. lat temu. Taurydów nie widziano od 2015 roku, a naukowcy z NASA przewidują , że tegoroczny strumień będzie obfitował w większą niż zazwyczaj liczbę bolidów, które pojawią się na nocnym niebie nad naszymi głowami. Ten deszcz składa się z dwóch strumieni: Południowych Taurydów, które osiągają szczyt od 4 do 5 listopada i Taurydów Północnych, które osiągają szczyt między 12 a 13 listopada.

Meteory będziemy mogli obserwować przy bezchmurnym niebie przez całą noc, meteory z obu wydarzeń pochodzą z tego samego obszaru nieba, co konstelacja Byka, która znajduje się na północny-zachód od Oriona. Pokaz Taurydów jest tworzony przez szczątki pozostawione przez kometę Encke, nazwaną na cześć astronoma, który odkrył jej roczną trajektorię w 1819 roku. Ziemia co roku przechodzi przez część strumienia, a meteory pojawiają się jako spadające gwiazdy na niebie w październiku na półkuli południowej i listopadzie na północy. Pył związany z kometą uderza w ziemską atmosferę z prędkością około 105 000 km/h i spala się, tworząc deszcz meteorów Taurydów.

Najlepszą porą na poszukiwanie Taurydów jest północ, kiedy Byk jest wysoko na niebie, a niebo jest ciemne i czyste, a światło księżyca nie maskuje słabszych meteorów. Denis Vida , badacz zajmujący się fizyką meteorów, przewiduje, że w strumieniu Taurydów, przez który obecnie przechodzi Ziemia, może znajdować się ponad 100 milionów asteroid.

Większe meteoroidy spodziewane w tym roku

W badaniu z 2017 r. sugerowano, że deszcz meteorów Taurydów może zawierać kosmiczne fragmenty lodu i skał wystarczająco duże, aby zniszczyć całe kontynenty. Naukowcy przewidują, że jeden z tych fragmentów może uderzyć w Ziemię w 2022, 2025, 2032 lub 2039 roku.
W 1982 roku dwóch brytyjskich astronomów, SV M (Victor) Clube i William Napier, postulowało, że to ogromny fragment komety Encke spowodował 5-megatonową eksplozję nad Tunguską na Syberii w czerwcu 1908 roku.


Kliknij i przeciągnij, aby obrócić · Kliknij prawym przyciskiem, aby przesunąć · Kręć kółkiem, aby powiększyć

Encke ma najkrótszy znany okres orbitalny jak na kometę, który trwa tylko 3,3 roku, aby wykonać jedną pełną podróż wokół Słońca. Ekspert ds. meteorów, David Asher, odkrył, że Ziemia może okresowo napotykać roje większych cząstek wyrzucanych przez tę kometę(otwiera się w nowej karcie)w niektórych latach i przewiduje się, że rok 2022 będzie jednym z tych lat.
Czy tak się stanie? Tylko wychodząc i obserwując nocne niebo, będziemy wiedzieć na pewno! Aby uzyskać najlepszy widok na deszcz meteorów, udaj się w ciemne miejsce. Cała tajemnica obserwacji polega na tym, aby objąć jak najwięcej nieba i pozostawić oczom około 30 minut na przystosowanie się do ciemności.

Powodzenia i czystego nieba!

Zostaw komentarz...