Asteroida uderzyła w Kanadę kilka godzin po odkryciu

Asteroida uderzyła w Kanadę kilka godzin po odkryciu

Astronomowie zauważyli asteroidę na kilka godzin przed uderzeniem w Ziemię w sobotę rano (19 listopada 2022 r.), w pobliżu jeziora Erie w Kanadzie. To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy astronomowie odkrywają skałę z kosmosu na kilka godzin przed uderzeniem w Ziemię. Ale tym razem kosmiczny obiekt wszedł w ziemską atmosferę nad zaludnionym obszarem, przecinając niebo nad Toronto w Kanadzie.

O 2:29 EST Richard Moissl napisał na Twitterze, że asteroida powinna uderzyć około 8:26 UTC , co przekłada się na 3:26 EST. Okazało się to niezwykle dokładne, ponieważ kamery wokół Toronto uchwyciły bolid o 3:25 i 3:26. Kamera CN Tower w Toronto była jedną z kamer, które widziały prawie poziome wejście asteroidy.

Na szczęście kosmiczna skała miała mniej niż metr średnicy. Jej fragmenty powinny leżeć w okolicach Brantford w Ontario. To na północ od jeziora Erie; na zachód od Buffalo w stanie Nowy Jork; na wschód od Detroit i południowy zachód od Toronto. Na tak zaludnionym obszarze wiele osób miało okazję zobaczyć wejście kuli ognia w atmosferę. Ludzie na Twitterze donosili, że widzieli jasny błysk światła, wraz z dźwiękiem wejścia do atmosfery, a nawet drżeniem, prawdopodobnie z powodu boomu dźwiękowego.

Niektórzy obserwatorzy zgłaszali kulę ognia o wielkości od -10 do -20 magnitudo.

Szybko poruszający się obiekt, który otrzymał tymczasowe oznaczenie #C8FF042, został wykryty na zdjęciach wykonanych w Mount Lemmon Survey w pobliżu Tucson w Arizonie, podało Minor Planet Center.

Mike Hankey , kierownik operacyjny American Meteor Society , był w Maine, gdzie ustawiał kamery do monitorowania nieba, kiedy około 4 rano otrzymał telefon w sprawie meteorytu od kogoś z Niemiec.

Powiedział, że wiadomości o meteorycie zaczęły krążyć około trzy godziny wcześniej.

Kula ognia, która przeleciała nad Ontario w Kanadzie w sobotę rano, była szóstym obiektem wykrytym w kosmosie, zanim uderzyła w Ziemię, podała Europejska Agencja Kosmiczna.

Łowcy meteorytów z USA i Kanady są już na miejscu, pozostaje życzyć im powodzenia.

Zostaw komentarz...