Meteoryt Peekskill

Meteoryt Peekskill

9 października 1992 roku bardzo jasna kula ognia przeleciała nad Zachodnią Wirginią, przebyła około 700 km (435 mil) na północny wschód i zakończyła swój lot nad Peekskill w północnym hrabstwie Westchester. To wydarzenie jest jednym z najbardziej historycznych odnotowanych zdarzeń meteorytowych.

Kula ognia , która przemieszczała się w przybliżeniu w kierunku północno-wschodnim, została opisana jako „ogromna” i „zielonkawa” przez wielu naocznych świadków z Pittsburgha, Filadelfii i Waszyngtonu. Po spowolnieniu przez ziemską atmosferę bolid poruszał się z prędkością około 164 mil na godzinę (264 km/h) w momencie uderzenia.

Tego wieczoru mżyło. Tak więc 18-letnia Michelle Knapp została w domu, w domu na Wells Street, oglądając telewizję. Na zewnątrz deszcz wciąż padał na jej pierwszy samochód, używanego czerwonego Chevroleta Malibu, którego właśnie kupiła od babci za 400 dolarów. W pewnym momencie około godz. 20:00 usłyszała coś, co brzmiało jak „wypadek trzech samochodów” na jej podjeździe, wybiegła na zewnątrz, aby zbadać sprawę. Nie zauważyła żadnego wypadku, ale z tyłu jej samochodu wydobywał się dym. A kiedy to sprawdziła, stwierdziła, że ​​tył samochodu miał całkowicie wgnieciony i przebity bagażnik po prawej stronie, a pod nim był otwór w ziemi o średnicy około 15 centymetrów, w którym leżał kamień.

Michelle zadzwoniła na policję w Peeskill i poinformowała, że ​​wandal rzucił kamieniem w jej samochód. Jej sąsiad jako pierwszy prawidłowo ocenił sytuację: „Żaden chuligan nie mógł tego zrobić – to meteoryt!”.

Kamień był mniej więcej wielkości kuli do kręgli i ważył około 12 kilogramów. Jej kosmiczną tożsamość wkrótce potwierdził astronom i geofizyk William H. Menke z Obserwatorium Lamont-Doherty. Później naukowcy scharakteryzowali ten meteoryt jako liczący 4,4 miliarda lat chondryt H6 (meteoryt kamienny), około 20% jego masy to drobne płatki niklowo-żelazne.

Przelot bolidu został uchwycony na wideo przez wielu licealistów, którzy nagrywali lokalne mecze. W tym czasie odbywały się licealne mistrzostwa w piłce nożnej cieszące się one ogromną popularnością – łącznie analizie poddano 16 różnych nagrań. Na filmie uchwycono tylko kilka spadających meteorytów – i tylko rosyjski bolid z 2013 r . został uchwycony z większej liczby kątów i lokalizacji. Wiele perspektyw zapewniło naukowcom możliwość obliczenia toru lotu meteorytu na Ziemię.

W wyniku tych wszystkich wyjątkowych okoliczności, w tym uderzenia samochodu – co było kolejną rzadkością – meteoryt stał się sławny na całym świecie. W świecie naukowym stał się znany po prostu jako „Peekskill”.

Ponieważ zdarzenie zostało zgłoszone jako akt wandalizmu, policja zaraz po zgłoszeniu, skonfiskowała tymczasowo kosmiczną skałe i zatrzymała do wyjaśnienia sprawy. Po sprawdzeniu, że rzeczywiście był to meteoryt, którego zderzenie z samochodem nie było z niczyjej winy, policja zwróciła kosmiczny kamień Knappsom, wokół których wybuchło dosłowne medialne szaleństwo. „Nigdy w życiu nie mieliśmy tylu telefonów” – powiedziała matka Michelle Marie Knapp w wywiadzie dla The Journal News z 1993 roku. Do Peekskill przybywali nie tylko dziennikarze, ale także naukowcy i zapaleni amatorzy łowców meteorytów z całego kraju i zagranicy, a także miłośnicy ciekawostek.

Zarówno meteoryt, jak i sedan Michelle stały się bardzo popularne, a kupujący prześcigali się w ofertach. Pierwszymi, którzy kupili meteoryt od Knappów za 50 000 dolarów (po tym, jak cała rodzina zrobiła mu zdjęcie) było trzech kupców razem: dr Jim Schwade, Marlin Cilz i Ray Meyer. Czerwony Chevrolet został sprzedany za 25 000 dolarów Iris Lang, żonie znanego kolekcjonera meteorytów i dealera Ala Langa.

Peekskill 2
Samochód Michelle Knapp uderzony meteorytem w 1992 roku w Peekskill i wystawiony w Paryżu.
Źródło: Wikimedia Commons Author: Bruno Barral

Dwadzieścia pięć lat po upadku meteorytu Peekskill słynny Chevy Malibu Classic był prezentowany w Paryżu, jako część wystawy o meteorytach we francuskim narodowym muzeum historii naturalnej — Muséum Nationale d’Histoire Naturelle.

Samochód, jak również główna masa meteorytu (obecnie ważąca 890 gramów), znajdują się teraz w Kolekcji Meteorytów Macovicha. Dodatkowe okazy meteorytu można znaleźć w Chicago Field Museum, American National History Museum i Smithsonian.

Peekskill 3
Samochód Michelle Knapp uderzony meteorytem w 1992 roku w Peekskill i wystawiony w Paryżu.
Źródło: Wikimedia Commons Author: Bruno Barral

Dziś małe okazy meteorytu Peekskill sprzedają się za około 150 dolarów za gram.

Peekskill 4
Meteoryt Peekskill na wystawie w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej
Żródło: https://www.amnh.org/

Zostaw komentarz...