DRACO

NASA rozbije NA ŻYWO kosmiczną sondę DART na powierzchni asteroidy.

W poniedziałek (26 września) o 19:14 czasu wschodniego (17 września o 01:14 czasu polskiego) NASA celowo rozbije sondę DART (Double Asteroid Redirection Test) na powierzchni asteroidy Dimorphos – i być może uda się to zobaczyć na żywo.

Kosmiczna sonda ważąca 550 kg o długości 8,5 m, będzie poruszała się z prędkością ok. 6 km/s. Jej głównym zadaniem jest zmiana trajektorii lotu asteroidy Dimorphos o średnicy 160 m, która porusza się wokół innej asteroidy – Didymos o średnicy 780 m. Żadna z dwóch asteroid nie została sklasyfikowana przez naukowców jako kosmiczny obiekt zagrażający naszej planecie. Zderzenie będzie miało miejsce w odległości ok. 11 mln km od Ziemi.

Misja DART została zaprojektowana jako testowa próba obrony planetarnej z zamiarem udowodnienia, że ​​kolizja w kosmosie może zmienić orbitę kosmicznej skały. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zderzenie powinno nieznacznie zmienić orbitę asteroidy Dimorphos.

Kamery DRACO zainstalowana na pokładzie sondy, będzie przesyłać obraz do momentu zderzenia z asteroidą. W ostatnich minutach przed zderzeniem, sonda DART będzie przesyłać obraz z przestrzeni kosmicznej co sekundę.

Kilka dni temu od sondy odłączył się niewielki cubesat Włoskiej Agencji Kosmicznej do obrazowania planetoid (LICIACube), który zapewni dodatkową transmisję ze zderzenia widzianego z niewielkiej odległości.

Jak oglądać relacje z DART NASA
Transmisję z kosmicznej kolizji będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube.
Zostaw komentarz...