ANTONIN - nowy polski meteoryt!

ANTONIN – nowy polski meteoryt!

13 maja 2022 roku w bazie METBULL (Meteoritical Bulletin Database) pod nazwą ANTONIN został oficjalnie zarejestrowany nowy polski meteoryt. Nowo zarejestrowany okaz to jedyny jak dotąd odnaleziony fragment z dziennego bolidu obserwowanego nad Polską w dniu 15 lipca 2021r – bolid Mikstat.

Meteory odnaleziony 3 sierpnia 2021r. został sklasyfikowany przez Agatę Krzesińską z Natural History Museum, University of Oslo – został przypisany do grupy chondrytów zwyczajnych typu L5 o stopniu zszokowania S3. Odnaleziony okaz nie miał widocznych oznak wietrzenia i prawie w całości był pokryty grubą skorupą obtopieniową.

Zanim odnaleziony fragment trafił do klasyfikacji był badany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych OR POLATOM. Wyniki pomiarów wykazały, że w okazie stwierdzono występowanie izotopów promieniotwórczych o okresie połowicznego rozpadu (ang. half-life period, t½) krótszym od 20 dni. Wyniki pomiarów prezentowane były w kwietniu 2022 roku podczas XII Konferencji Meteorytowej w Guciowie. Zarejestrowanym sygnałem od izotopu o najkrótszym okresie połowicznego rozpadu był pik pochodzący od izotopu wanadu-48 (48V, t½=15,97 dni).

Fragmenty do klasyfikacji i płytki meteorytu zostały przygotowane przez POLANDMET.COM

Przed wysłaniem próbek do klasyfikacji, meteoryt ważył 351,6 g. Od okazu odcięto kilka płytek do celów klasyfikacji oraz do „oglądania” między innymi w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie do czego serdecznie namawiamy.

Meteoryt Antonin w bazie METBULL

3 komentarze

    1. Author

      Doprecyzuję 😉 https://wiki.meteoritica.pl – to dlatego, że zanim wezmę się do pisania to zawsze przeglądam wiki i inne strony i coś tam mogło zostać w głowie od Was, ale nie kopiuję na żywca… 😉

Zostaw komentarz...