Atrex - wyświetlacz

Rutus Atrex – nowy detektor z Polski dla poszukiwaczy kamieni z kosmosu?

No i jest. Nowy detektor – wykrywacz metali polskiego producenta Rutus Atrex. Dzięki współpracy z poszukiwaczami meteorytów, być może będzie to długo oczekiwana „kosa” na kosmicznych gości. Dzięki nowej filozofii budowy detektorów metali, użytkownik Atrexa będzie mógł zdecydować samodzielnie z jakiego oprogramowania będzie korzystał podczas poszukiwań. Atrex to detektor do którego będą dostępne różne wersje oprogramowania, być może pojawi się również oprogramowanie dedykowane do poszukiwania meteorytów. W Atrexie znajdą się wszystkie funkcje, które są w Alterze71.

Pierwszą nowinką w Atrexie jest dostępność dwóch rodzajów oprogramowania, które użytkownik może zmienić sam w innowacyjny sposób.”Basic” dla osób poszukujących detektora przyjaznego dla użytkownika oraz „Advanced” dla użytkowników, chcących kontrolować każdy aspekt pracy urządzenia. Do zmiany oprogramowania nie są potrzebne kable, czy też specjalne aplikacje, które użytkownik musi zainstalować na swoim laptopie. Wszystko jest obsługiwane bezprzewodowo za pomocą WiFi i zwykłej przeglądarki stron internetowych dzięki czemu wymianę oprogramowania można dokonać nawet w terenie za pomocą telefonu. W przyszłości mogą pojawić się kolejne oprogramowania do zadań specjalnych.

Rutus Atrex

Drugą ważną rzeczą jest Multifiltr. Wszędzie tam gdzie grunt jest mocno zmineralizowany i zakłóca to poszukiwania, Atrex ma „asa w rękawie”. Multifiltr to algorytm działający w tle normalnej pracy wykrywacza. Jeśli mały obiekt z metalu kolorowego może być zasygnalizowany przez normalne filtry gruntowe czyli problemu z gruntem nie ma – nic się nie dzieje, detektor pracuje w klasyczny sposób. Jeśli sygnał od gruntu jest większy niż sygnał od obiektu – Multifiltr na podstawie danych archiwizowanych za ostatnie kilkadziesiąt milisekund potrafi odtworzyć przybliżone ID obiektu i zasygnalizować obiekt kolorowy. Skuteczność detekcji obiektów z metali kolorowych w gruntach mocno zmineralizowanych wzrasta bardzo wyraźnie. Sprawdzaliśmy to w rzetelnych testach terenowych i nie ma żadnej wątpliwosci, że opracowany teoretycznie „Multifiltr” działa w praktyce.

Kolejną nowością jest możliwość neutralizacji wpływu wody na poszukiwania. Neutralizacja nie oznacza „zamaskowania” problemu. Woda przewodząca prąd elektryczny ma inne cechy niż obiekty metalowe. Jeśli wodę „pobudzimy” kilkoma częstotliwościami to okazuje się, że można bez problemu sygnał od wody „odjąć” od siebie, a sygnały od obiektów metalowych mogą zostać poddane dalszej obróbce. Z Atrexem można chodzić po mokrej plaży, bagnach i torfowiskach dokładnie tak samo jak po suchym piasku.

Następną nowością jest ekran podglądu zakłóceń elektromagnetycznych. Od teraz wybór częstotliwości pracy będzie łatwiejszy. Wystarczy włączyć ekran podglądu i wybrać częstotliwość, na której nie ma zakłóceń.

Nowy kolorowy wyświetlacz jest bardzo mało podatny na wpływ niskiej temperatury i działa zawsze tak samo szybko.

Z Atrexem będzie współpracował nowy odbiornik słuchawkowy z wbudowanym akumulatorem.

Producent przewiduje wprowadzenie detektora do sprzedaży jesienią tego roku. Sprzęt będzie dostępny w dwóch konfiguracjach – podstawowej w cenie 2990 PLN i w wersji PRO za 3090 PLN.
Sprzęt dostępny jest w przedsprzedaży w Centrum Detektorysty www.sklep.undergroundpassion.pl

Jednego jesteśmy pewni – sprawdzimy go na wiosnę 2022 w terenie i Wam o tym opowiemy.

Grupa Rutus Atrex na FB


Jak zapowiada producent, nowy detektor Rutus Atrex będzie w produkcji przez długi okres czasu i nie jest formą przejściową pomiędzy Alterem71 a wykrywaczami, które powstaną w przyszłości. Atrex to całkiem nowa elektronika, z trzy razy szybszym procesorem (względem obecnie dostępnych modeli). Konstrukcja mechaniczna znana z Altera, nie jest wodoodporna.

Zakres częstotliwości, którymi operuje Rutus Atrex jest taki sam jak w Alterze71 – od 4,4 kHz do 18,4 kHz. Zakres identyfikacji przedmiotów, można ustawić w przedziale od -90 do +90. Detektor zasilany jest 6 bateriami AA – użytkownik może oczywiście użyć akumulatorów. Czas pracy urządzenia na nowych bateriach lub w pełni naładowanych akumulatorach wynosi od 20 do 40 godzin w zależności od ustawionej częstotliwości i jasności ekranu.

Rutus Atrex współpracuje z sondami, które wykorzystują modele Alter71, Argo NE i Ultima (można używać sondy DD 28, DD 23, CC 23, snajperki oraz sond firmy Mars). W trybie kasowania wody detektor pracuje na dwóch częstotliwościach – ustawionej w menu oraz trzy razy wyższej.

Nowe wersje oprogramowania będą dostępne do pobrania na stronie www producenta. Użytkownik będzie mógł je pobrać i samodzielnie przeprogramować detektor. Jeśli po rozpoczęciu procesu wymiany oprogramowania połączenie WiFi zostanie zerwane, moduł WiFi dokończy przeprogramowywanie bez przeszkód.

Zostaw komentarz...