AL HAGGOUNIA 001

Aukcja charytatywna: AL HAGGOUNIA 001

Całkiem niedawno nasz „NRM (Narodowy Rzeźnik Meteorytowy)” [to określenie z sympatii, proszę się nie obrażać na autora tekstu] i jeden z największych o ile nie największy dealer kamieni z kosmosu wszelkiej maści, sprowadził do Polski, największy chondryt z jakim mieliśmy do czynienia w naszym kraju. Sprowadzony okaz to paskudnie wyglądający, niczym jakaś uśpiona bestia z morskich głębin, kawał skały nazwanej Al Haggounia 001.

Dla znawców i hobbystów, meteoryt jest super, wygląda niczym żywcem wycięty z kolorowanki dla dzieci. Ma kilkadziesiąt barw, różne rodzaje stanu skupienia – od rozsypującego się w dłoniach po drobiny żelaza i jest naprawdę super okazem z bogatą historią. AL HAGGOUNIA 001 to bardzo stary spadek, który miał miejsce kilka(dziesiąt) tysięcy lat temu. Znajdowany jest od 2006 roku w wapiennym podłożu starego, wyschniętego jeziora/morza, a łączna waga wydobytych do dnia dzisiejszego fragmentów, to ponad 3 tony.

Meteoryt Al Haggounia 001 został sklasyfikowany i opisany w bazie MetBull 24 września 2007 roku. Niektórym może się wydawać, że sprowadzony do Polski okaz to jakiś dramat i totalna ruina, ale pozory mylą. To bardzo ciekawy, nietypowo wyglądający i rzadki chondryt enstatytowy EL3 Melt Rock. Leżał w słonym podłożu tak długo, że całe żelazo z niego zostało wypłukane (zwietrzało), a pozostały tylko małe drobiny kamacytu. Jest on nazywany meteorytem kopalnym co już mówi nam jak stary to okaz.

Dla tych, którzy chcieliby zostać posiadaczem kawałka kosmosu, mamy dobrą wiadomość. Firma POLANDMET postanowiła wystawić parę okazów meteorytu na aukcji charytatywnej na znanym portalu aukcyjnym Allegro.pl. Aukcji w których będzie można wziąć udział będzie aż 30 – co tydzień będzie wystawianych 10 nowych aukcji.

Fragmenty oferowane na aukcjach to w większości małe kawałki zewnętrzne wraz ze zwietrzeliną pozostałe po czyszczeniu bryły. Nie są to okazy kolekcjonerskie i mogą nie przypominać typowej struktury meteorytu Al Haggounia 001. Zawierają zarówno sam meteoryt jak i otaczający go wapień, zwietrzałe żelazo oraz minerały wtórne powstałe w miejscu jego spadku.

Pieniądze ze sprzedaży okazów zostaną przekazane na konto organizacji – Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”, Cieszyn, ul. Limanowskiego 8/3 , KRS 0000366266.

Poniżej publikujemy film z z odpakowania i czyszczenia tego meteorytu

Zapraszamy do udziału w aukcjach.

Link do aukcji: allegro.pl/uzytkownik/beeper1
Okazy kolekcjonerskie są do nabycia w sklepie POLANDMET.com
MetBull: lpi.usra.edu/meteor/metbull.php?code=44857

Zostaw komentarz...