Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy

Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy

12 marca 2021 r. w Muzeum Historii Kielc w cyklu „Sala dla kolekcjonera” otwarta zostanie wystawa pt. „Meteoryty z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Zaprezentowane na niej zostanie kilkadziesiąt meteorytów odkrytych nie tylko na terenie Polski, ale też w wielu miejscach w Europie i na świecie. Każdy będzie z bliska mógł się przyjrzeć zarówno tym najmniejszym „gościom z kosmosu” jak i obejrzeć (a nawet dotknąć!) najokazalsze z nich, ważące nieraz po kilkadziesiąt kilogramów.

Pan Krzysztof Socha, od wielu lat poszukuje meteorytów, a znaczącą (liczącą już ponad 200 okazów) kolekcję stale powiększa, także o meteoryty z innych stron świata (na wystawie zaprezentowany zostanie np. fragment słynnego meteorytu z Czelabińska).

Największym odkryciem Pana Krzysztofa Sochy było znalezienie w 2006 r. na terenie poznańskiego rezerwatu przyrody w Morasku olbrzymiego meteorytu o wadze 164,5 kg. Był to wówczas największy meteoryt znaleziony nie tylko w Polce ale na terenie całej Europy Środkowej.

Pan Krzysztof Socha jest niestrudzonym propagatorem wiedzy o meteorytach i związanych z nimi zjawiskach. Uczestniczy w licznych wystawach, warsztatach naukowych, wykładach, stale współpracuje ze środowiskiem badaczy i naukowców, m.in. z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na wystawie obejrzeć będzie można film dokumentalny „Tajemnica meteorytu Morasko” wyprodukowany przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM.

Kieleckim akcentem będzie niewątpliwie zaprezentowanie na ekspozycji bardzo rzadkiego druku – pierwszego w Polsce, a prawdopodobnie na świecie, doktoratu o meteorytach pt. „Rosprawa o aerolitach czyli deszczu kamiennym…”. Praca ta opublikowana została w 1820 r. przez Franciszka Makólskiego, nauczyciela kieleckiej Szkoły Wojewódzkiej. Druk wykonała kielecka drukarnia Jana Nepomucena Wodziczki.

Wystawie towarzyszyć będzie interesujący program edukacyjny. W czasie spotkań z kolekcjonerem będzie można się dowiedzieć m.in. czy poszukiwanie meteorytów jest legalne, jak rozpoznać meteoryt i odróżnić go od skał ziemskiego pochodzenia, a także jakie są rodzaje meteorytów i jak stworzyć własną kolekcję. Uczestnicy warsztatów będą mogli także wykonać unikalną biżuterię i spróbować „kosmicznego” jedzenia.

Termin wystawy:
12.03.2021 do 16.05.2021

W czasie trwania wystawy na stronie muzealnego Facebooka zamieszczane będą zagadki i quizy. Nagrodą za udział w konkursach będzie fragment meteorytu ufundowany przez Krzysztofa Sochę.
Facebook: Muzeum Historii Kielc
Strona internetowa wystawy: Muzeum Historii Kielc

Meteoryt Odessa
Meteoryt Odessa – piętka o wadze 1197g. z kolekcji Krzysztofa Sochy

Adres Muzeum:
Muzeum Historii Kielc
ul. Świętego Leonarda 4
25-303 KIELCE

Źródło: Muzeum Historii Kielc – www.mhki.kielce.eu

Zostaw komentarz...