Podjazd Winchcombe

W Wielkiej Brytanii odnaleziono fragmenty bolidu z 28 lutego!

W srodę 3 marca na jednym z podjazdów w hrabstwie Gloucestershire został odnaleziony fragment bolidu, który rozświetlił nocne niebo nad Wielką Brytanią i północną Europą w zeszłym tygodniu (28 lutego tuż przed 22:00 czasu brytyjskiego). Czarny fragment kosmicznej materii został zlokalizowany na jednym z podjazdów w miejscowości Winchcombe w Cotswolds. Został zidentyfikowany przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jako chondryt węglisty. W pobliżu znaleziono jeszcze kilka mniejszych kawałków.

Meteoryt Winchcombe jest pierwszym chondrytem węglistym znalezionym w tym kraju. Dodatkowo jest to pierwsze znalezisko meteorytu w Wielkiej Brytanii od 30 lat. Mieszanka minerałów i związków organicznych, w tym aminokwasów budulcowych życia, jest uważana za najbardziej prymitywne i dziewicze materiały w Układzie Słonecznym.

Łącznie odnaleziono już ponad 300 gram meteorytu.

Winchcombe
Jeden z fragmentów meteorytu odzyskanego z Winchcombe
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Chondryty węgliste, podobnie jak ten właśnie odkryty, są zbudowane z mieszaniny minerałów i związków organicznych – w tym aminokwasów. Są to najbardziej prymitywne i dziewicze materiały Układu Słonecznego i mogą dostarczyć unikalnych informacji na temat tego, gdzie powstała woda i elementy budulcowe życia.

Winchcombe
Foto: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Meteoryt Winchcombe
Foto: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Fragmenty meteorytu Winchcombe
Foto: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Zdjęcia: Natural History Museum, London

Podjazd Winchcombe
Podjazd w Winchcombe w Cotswolds – Fot: UK Meteor Network

Zostaw komentarz...