Meteory i meteoryty - Marek Żbik

Meteory i meteoryty – Marek Żbik

Meteoryty stanowią jedyne naturalne źródło informacji o składzie drobnych ciał kosmicznych będących najbardziej pierwotną materią, z której uformowane zostały planety skaliste. Bez wyników badań meteorytów nie bylibyśmy w stanie zrozumieć początkowych etapów ewolucji Układu Słonecznego, jak też mechanizmów formowania się planet.

W niniejszej publikacji Autor szczegółowo przedstawił klasyfikację, budowę i genezę meteorytów. Zawarł w niej wyniki badań przeprowadzonych zgodnie z nowoczesnymi metodami geochemii elektronicznej, takimi jak: mikrosonda elektronowa, mikroskopia elektronowa i spektrometria mas. To doskonały przewodnik dla fanów kosmosu oraz poszukiwaczy, kolekcjonerów, miłośników i badaczy meteorytów. Książka może stanowić ponadto przydatny materiał dla studentów wydziałów, gdzie wykładana jest wiedza o badaniach, eksploracji oraz eksploatacji przestrzeni kosmicznej i jej zasobów.

Książka przejrzyście ukazuje sposób powstawania meteoroidów: pierwotnych, planetoidalnych, kometarnych i utworzonych w wyniku uderzeń w planety, księżyce i planetoidy. Zawiera bardzo szczegółowy opis wszystkich typów meteorytów oraz procesy ich powstawania. Przedstawione informacje są oparte na wynikach najnowszych badań, a wnioski dobrze uzasadnione.

Prof. dr hab. Stanisław Schillak Centrum Badań Kosmicznych PAN – Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu

Ostatnie 8 stron książki to swoisty poradnik łowcy meteorytów. 4 kartki to nie dużo, ale znajdziemy tu najważniejsze informacje pozwalające odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia oraz podstawowe wskazówki ułatwiające poszukiwania.

Naszym zdaniem
Lektura obowiązkowa? – Osoby zainteresowane tematem, raczej wiedzą wszystko to co zawarte jest w treści książki. Jest to zatem pozycja raczej dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z meteorytami, ewentualnie dla studentów geologii. Dużo w niej definicji, które można znaleźć wszędzie dookoła i wszelkiej maści tabel. Bardzo brakuje kolorowych zdjęć (wszystkie są czarno-białe). Dodatkowo w treści znajdziemy parę błędów merytorycznych (chociażby w samej klasyfikacji meteorytów…)

Możecie się z nami zgadzać lub nie, ale my w naszej ocenie dajemy 5 gwiazdek* na 10 możliwych (5/10 – przeciętna)

Autor: Marek Żbik
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data premiery: 17.01.2020
Liczba stron: 223
Dostępne formaty: książka, ebook

Meteory i meteoryty - Marek Żbik

Zostaw komentarz...