14 lutego 1271

Walentynkowa rocznica – 14 lutego 1271 ???

Według kronik (Rocznika Małopolskiego) po wschodzie słońca dnia 14 lutego 1271 roku – czyli okrągłe 750 lat temu, w Wielkopolsce obserwowano trzy (3!) jednoczesne słońca na niebie. Tak dokładne odnotowanie w owym czasie wydarzenia świadczy o tym, jak niecodzienne to było zjawisko. Dla tego roku w kronice jest tylko jeszcze jedna informacja mówiąca, że przywrócono siedzibę Księcia w Gnieźnie (co można interpretować, że albo z jakiegoś powodu przeniesiono siedzibę z Poznania, co jest bardziej prawdopodobne, albo odbudowano siedzibę w Gnieźnie po jakiejś katastrofie budowlanej).

Być może opisano w ten sposób spadek meteorytu Morasko. Jakby nie było, ekspertyza odłamka meteorytu Morasko, który wbił się w korzeń drzewa wskazuje, że wydarzyło się to najwyżej kilkaset lat temu, bo drewno nawet w optymalnych warunkach nie przetrwałoby więcej niż 1800 lat, a co dopiero 5000 lat.

Tak na marginesie, jeden z naszych współpracowników aktualnie przeprowadza proces weryfikacji wyników datowań kraterów w Morasku. Badania nie są jeszcze zakończone, ale pierwsze wyniki wskazują na to, że mogą one mieć mniej niż 1000 lat. Okazuje się że metoda radiowęglowa, datowanie luminescencyjne i palinograficzne mogły wskazywać wiek dużo młodszy niż się oficjalnie podaje.

Więcej szczegółów napiszemy wkrótce…

Zostaw komentarz...