Online auction 19982

Christie’s Deep Impact 9-23 lutego 2021 roku

Ponad 70 wyjątkowych meteorytów, trafi pod młotek w domu aukcyjnym Christie’s w dniach 9-23 lutego 2021 roku. Do sprzedaży w formie internetowej aukcji online trafi 72 z 75 meteorytów bez ceny minimalnej. Wybrane okazy można oglądać do 10 lutego w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Yorku, wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się (20 Rockefeller Plaza, New York, NY 10020, Stany Zjednoczone).

Największą atrakcją aukcji jest orientowany meteoryt kamienny o wadze 7,2kg, którego wartość szacunkową określono w przedziale 50 000 – 80 000 USD. W przeciwieństwie do 99% wszystkich innych meteorytów, ten meteoryt nie obracał się w trakcie opadania na Ziemię, lecz zachował stabilną orientację. Powierzchnia zwrócona w stronę Ziemi ukazuje na powierzchni skorupy obtopieniowej wydłużone linie spływu, które promieniują na zewnątrz. (nie jest to najwyżej wyceniany meteoryt na aukcji, ale z całą pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych „kąsków” aukcji).

W trakcie aukcji można będzie zostać właścicielem olbrzymiej płytki meteorytu księżycowego Tisserlitine 001 – przewidywana cena sprzedaży oscyluje w kwocie 250 000 – 350 000 USD.

James Hyslop, licytator Christie nadzorujący aukcję internetową, powiedział, że popularność meteorytów wzrosła, ponieważ pobudzają wyobraźnię wielu ludzi i są niezwykle rzadkie. Waga każdego znanego meteorytu jest mniejsza niż roczna produkcja złota na świecie.

Najsłynniejsi kolekcjonerzy meteorytów to: Naveen Jain (indyjski multimilioner, który próbuje zbudować statek kosmiczny do wydobywania złota i platyny na Księżycu, jest właścicielem największej na Ziemi prywatnej kolekcji meteorytów o wartości ponad 5 milionów dolarów), reżyser Steven Spielberg; aktor Nicolas Cage, iluzjonista Uri Geller; wiolonczelista Yo-Yo Ma. Na mieście mówi się, że najlepszym prezentem dla Elona Musk’a jest również meteoryt 😉

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie aukcji:
9 February 10:00 AM EDT | Online auction 19982
Deep Impact: Martian, Lunar and Other Rare Meteorites

Foto: Meteoryt orientowany, Dom aukcyjny Christie’s, aukcja online 19982 :: Deep Impact: Martian Lunar and Other Rare Meteorites

Zostaw komentarz...