3 stycznia 2025 r. o godz. 23:22:11 kilka stacji bolidowych działających w projekcie Skytinel zarejestrowało jasny bolid nad woj. zachodniopomorskim. Po dokładnej analizie okazało się, że 20km na północny-zachód od Szczecinka mogło dojść do pierwszego spadku meteorytu w Polsce w 2025r. Oby była to dobra prognoza na przyszłość 😉
Bolid został zarejestrowany przez 7 stacji bolidowych Skytinel. Meteoroid w trakcie przelotu przez ziemską atmosferę nie uległ fragmentacji, analiza danych wykluczyła jego przynależność do roju Kwadarntydów, dodatkowo okazało się, że niewielki fragment mógł przetrwać ciemną fazę lotu i wylądować na powierzchni Ziemi.
Na podstawie zarejestrowanych danych, wyliczono, że meteoroid wszedł w atmosferę pod bardzo stromym kątem względem powierzchni Ziemi – wynosił on 64°. Jasna faza lotu rozpoczęła się na wysokości 90 km, przy prędkości 25,9 km/s, gdy obiekt znajdował się w rejonie Bornego Sulinowa. Poniżej 50 km nad Ziemią zaczął bardzo szybko wytracać swoją prędkość. Ostatecznie, jasna faza lotu zakończyła się na wysokości 26,8 km przy prędkości 5-6 km/s.
Zakładając, że mieliśmy do czynienia z chondrytem, czyli meteorytem kamiennym o gęstości 3,4 g/cm3, masa potencjalnego meteorytu to zaledwie 50 g. Jeżeli jednak był to fragment żelazno-kamienny lub żelazny (co nie jest wykluczone), jego masa końcowa będzie zdecydowanie niższa – prawdopodobnie między 10 a 25 g.
Przed wejściem w ziemską atmosferę, meteoroid obiegał Słońce w nieco ponad 3 lata, a jego orbita była nieznacznie nachylona do płaszczyzny Układu Słonecznego (i = 4°). Pochodził z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem, oddalając się na maksymalnie 3,95 AU od naszej centralnej gwiazdy.
Potencjalny obszar spadku meteorytu dostępny jest dla zainteresowanych poszukiwaczy na stronie Skytinel.com. Poszukiwaczom życzymy powodzenia podczas poszukiwań.
Żródło: Mateusz Żmija / Skytinel.com